სოფელ ხაჯალიაში ახალი სკოლა აშენდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოდგილემ ნუდარ სურგულაძემ ლანჩხუთის რაიონის სოფელ ხაჯალიაში ის ადგილი მოინახულა, სადაც სამინისტროს დაფინანსებით ახალი, თანამედროვე სკოლა აშენდება.
სოფელი ხაჯალია ძირითადად შიდა მიგრაციის დროს მაღალმთიანი აჭარიდან ჩამოსახლებული მოსახლეობითაა დასახლებული. სოფლის სკოლის ძველი შენობა 100 მოსწავლეზეა გათვლილი, ავარიულია და დღემდე არასდროს ჩატარებია სარემონტო სამუშაოები. სკოლაში სწავლება  ორ ცვლად მიმდინარეობდა ვინაიდან, სკოლაში მოსწავლეთა რაოდენობა 220-ია.
ახალი სკოლა 250 მოსწავლეზე იქნება გათვლილი და სრულიად ახალ ადგილზე აშენდება ვინაიდან, სკოლის ამჟამინდელი ავარიული შენობა  სარკინიგზო და საავტომობილო მაგისტრალების უშუალო სიახლოვეს მდებარეობს, რაც  საერთაშორისო სტანდარტს ეწინააღმდეგება.
მიმდანარე წელს სკოლა  14 მოსწავლემ დაამთავრა, მათგან 12-მა დაძლია საატესტატო გამოცდები,  ხოლო ეროვნულ გამოცდებში 8 მონაწილეობს. აღსანიშნავია, რომ ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სკოლებიდან საატესტატო გამოცდაზე მხოლოდ 6 სკოლის მოსწავლეებმა მიიღეს სხვადასხვა საგანში შეფასება 10, მათ შორის არის ხაჯალიის სკოლის მოსწავლეც. სკოლას ჰყავს სერტიფიცირებული პადაგოგი. (სულ ლანჩხუთში 9 სერტიფიცირებულია, მათ შორის ერთი ხაჯალიაში.
ახალი სკოლის შენობა  თანამედროვედ აღიჭურვება, სკოლას ექნება სასწავლო ლაბორატორია, ბიბლიოთეკა, კომპიუტერული კლასი და სპორტული მოედანი.

A New School is being constructed in the Village of Khajalia
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze visited the site that has been chosen to construct a new school in the village of Khajalia, Lanchkhuti.
The village of Khajalia is basically populated by the residents from mountainous Adjara. The old building of the Khajalia School is damaged and 220 schoolchildren have been studying in shifts. Renovating works of the building had not been carried out so far.
New school will be constructed on a new site – right now the school is located nearby the railway and auto road which does not meet the international standards of school construction. Up to 250 schoolchildren will have opportunity to study at the new school.
This year, 14 school students graduated from Khajalia School, 12 out of them passed the exams and 8 participated in the Unified National Exams. One of the school students got the highest scores in the school graduation exams and is among the most successful students in the Lanchkhuti Municipality.  The village school has a certified teacher as well.
The new building of the school will be equipped with modern technical equipments; it will have school laboratory, library, computer class and sports hall.