საქართველოს განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმების გასაცნობად მორიგი უცხოური დელეგაცია ჩამოვიდა. ამჯერად, გამოცდილების გასაზიარებლად სამინისტროს აზერბაიჯანელი სტუმრები ეწვივნენ. აზერბაიჯანულ დელეგაციას მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა უმასპინძლა და პირადად გააცნო სისტემაში განხორციელებული და მიმდინარე ახალი პროექტები: CAT-ის საატესტატო გამოცდები, მანდატურის ინსტიტუტი, პირველკლასელთათვის ნეტბუქების დარიგება, უცხო ენის გაძლიერებულად სწავლება, უმაღლესი და პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამები და სხვა.
დელეგაციის წევრები არიან: აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი, დირექტორის მოადგილე, ფონდის პროექტების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; ცენტრალური ბანკის მმართველი, მოადგილე, ბანკის განვითარების დეპარტამენტის დირექტორი; ოდლარიურდუს უნივერსიტეტის რექტორი, სტუდენტების ჩარიცხვის კომისიის უფროსი; აზერბაიჯანის დიპლომატიის აკადემიის აღმასრულებელი დეკანი; ბაქოს ევროპული ლიცემიუმის დირექტორი.
ვიზიტის ფარგლებში არაერთი შეხვედრაა დაგეგმილი როგორც სამიმისტროს ასევე, სამინისტროს დაქვემდებარებაში მყოფი სტრუქტურების წარმომადგენლებთან. აზერბაიჯანული დელეგაცია სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრატრუქტურის განვითარების სააგენტოში იმ უახლესი სისტემებით აღჭურვილ სასერვერო ცენტრს გაეცნობა, საიდანაც სამინისტროს წარმომადგენლები მთელი საქართველოს მასშტაბით საატესტატო გამოცდებს წარმართვდნენ და პროცესის მიმდინარეობას ვიდეო გამოსახულების საშუალებით აკვირდებოდნენ.
აზერბაიჯანის წარმომადგენლები ასევე დაინტერესდნენ საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროგრამით, რომლის თანახმად, მოსწავლეები ინგლისურ ენას პირველივე კლასიდან შეისწავლიან და ყველა პირველკლასელი სახელმწიფოსაგან საჩუქრად ნეტბუქს მიიღებს. სტუმრები იმ ქარხანასაც დაათვალიერებენ, სადაც ქართული კომპიუტერები აეწყობა.
ვიზიტის ფარგლებში ასევე დაგეგმილია სამინისტროს ხარისხის განვითარების ეროვნული სააგენტოსა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მონახულება და იმ სიახლეების გაცნობა, რომელიც უმაღლესი განათლების სფეროში ხორციელდება.

A delegation from the Republic of Azerbaijan visited the Ministry of Education and Science of Georgia to get familiarized with Georgian experience in the field of education. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini hosted the members of delegation in person and introduced them the recent developments and ongoing projects in education system, among them: CAT exams, the institute of the Resource officers of Educational Institutions, providing all first graders with the netbooks, enhancing the learning of foreign languages at secondary schools of Georgia, higher and professional educational programs.
The members of the delegation are: Executive Director of the State Oil Fund of Azerbaijan, Deputy CEO of Central Bank of Azerbaijan, Odlar Yurdu University International Relations Rector, Head of Students’ Enrollment Committee, Executive Dean of Diplomatic Academy of Azerbaijan, Director of Baku European Lyceum.
In the frame of the visit, meetings will be held with the representatives of the Ministry and agencies and centers under Ministry. The members of the delegation will have opportunity to get familiar with the Data Processing Center of the National Agency for Educational and Scientific Infrastructure Development under Ministry.  The process of the school graduation exams was monitored with the central server and audio equipments of this center by the Ministry.
The delegation members also got interested in the programs of learning English from the very first grade and providing all first graders with netbooks. The guests will have a tour to the manufacturing site of the factory where Georgian computers will be made.
In the scope of the visit, the guests will also visit the National Examinations Center and National Center for Quality Enhancement and get familiar with the recent developments in higher education.