ახალგაზრდა მეცნიერები უცხოეთში სამეცნიერო-კვლევით სტაჟირებას გაივლიან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ახალგაზრდა მეცნიერებს უცხოეთში სამეცნიერო-კვლევით სტაჟირებას დაუფინანსებს.
შესაბამისი საგრანტო კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა გამოაცხადეს.
პროექტის მიზანია დაეხმაროს ახალგაზრდა მეცნიერებს უცხოეთის წამყვან სამეცნიერო ცენტრებში პროფესიული გამოცდილების შეძენასა და საერთაშორისო საქმიანი კონტაქტების დამყარებაში, რაც ხელს შეუწყობს ახალგაზრდა მკვლევართა კვალიფიკაციის ამაღლებას.
კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია 40 წლამდე ასაკის საქართველოს მოქალაქეს, რომელიც არის დოქტორი, დოქტორანტი ან რეზიდენტი და ფლობს ინგლისურ ან იმ ქვეყნის ენას, სადაც გეგმავს სტაჟირების გავლას. უცხოეთში სტაჟირებას სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი 15 ათასი ლარით დააფინანსებს.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთა ელექტრონული რეგისტრაცია შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე www.rustaveli.org.ge დღეს დაიწყო და 2 ოქტომბრამდე გაგრძელდება.
ანალოგიური კონკურსი წელს მესამედ იმართება. ამ კონკურსის ფარგლებში მხოლოდ გასულ წელს საზღვარგარეთის წამყვან კვლევით დაწესებულებებში სამეცნიერო სტაჟირება 16-მა ახალგაზრდა მეცნიერმა გაიარა, მათ შორის რამდენიმე უცხოელი პარტნიორების ინიციატივით, დღემდე აგრძელებს მუშაობას იმავე ორგანიზაციებში.
ასეთი კონკურსები  საშუალებას იძლევა  ახალგაზრდა მკვლევარები საერთაშორისო სამეცნიერო ცხოვრებაში ჩაერთონ და  მაღალკვალიფიციური სპეცილისტები გახდნენ.

Shota Rustaveli National Science Foundation under Ministry of Education and Science will fund internships for young scientists.
A grant competition on scientific research Internships abroad was announced by First Deputy Minister of Education and Science, Koka Sepherteladze and General Director of Shota Rustaveli National Science Foundation, Sulkhan Sisauri.
The project will give opportunity to young scientists to acquire professional experience at world leading scientific/ research institutions and establish ties with their colleagues abroad.
To be eligible to participate in the call, young scientists must meet the following criteria:
• Be the citizens of Georgia,
• Be PHD students, PHD holders or residents
• Be fluent in English or in any other state language/s of the country they are willing to apply for the internship.
Shota Rustaveli National Science Foundation will fund a three month internship with the amount of 15 000 GEL.
Candidates shall register for the competition at the web site of Shota Rustaveli National Science Foundation ( www.rustaveli.org.ge). The deadline for the registration is October 2nd.
In the frame of this project, last year, 16 young scientists took up internships at the world leading scientific/ research institutions, some of them got employed at the same organizations.