უმაღლეს სასწავლებლებში ინგლისური ენის სწავლება სავალდებულო ხდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის ბრძანებით 2011-2012  სასწავლო წლიდან აკრედიტირებულ და ავტორიზებულ უმაღლეს სასწავლებლებში ინგლისური ენის სწავლება სავალდებულო ხდება.  ბაკალავრიატის ხარისხის დამადასტურებელი საბუთის დიპლომის მისაღებად აუცილებელია სტუდენტმა ინგლისური ენის გამოცდა წარმატებით ჩააბაროს. ამ თემასთან დაკავშირებით მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ ბრიფინგი გამართა.
სტუდენტების საერთაშორისო აკადემიური სტატუსის მქონე ინგლისური ენის შესწავლით  დაინტერესება  სახელმწიფო  პოლიტიკაა და მისი მიზანია, საქართველოს მოქალაქეებმა შეძლონ  ევროპულ სივრცეში ინტეგრირება და საკუთარი შესაძლებლობების სრულფასოვანი რეალიზება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანება ხდება რელევანტური იმ სტუდენტებისთვს, რომლებიც უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლას წელს დაიწყებენ. იმ შემთხვევაში, თუ მათ ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე უცხო ენად აირჩიეს ინგლისური, მათ ინგლისური ენის B2  დონეზე ცოდნის დადასტურება მოუწევთ. ხოლო იმ სტუდენტებს, რომლებმაც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე ჩააბარეს და უმაღლეს სასწავლებლებში ისწავლიან სხვა უცხო ენას, მათ ინგლისური ენის ცოდნა მხოლოდ B1 დონეზე მოეთხოვებათ.
ინგლისური ენის გამოცდისგან განთავისუფლდებიან ის სტუდენტები, რომლებიც ფლობენ TOEFL-ისა და სხვა საერთაშორისო აღიარების მქონე ინგლისური ენის ცოდნის დამადასტურებელ სერტიფიკატს.
აკრედიტირებულ და ავტორიზებულ უმაღლეს სასწავლებლებში ბაკალავრის ხარისხის დამადასტურებელი დიპლომის მისაღებად ინგლისური ენის გამოცდას ჩაატარებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრი. ინგლისური ენის გამოცდის ჩატარების უფლება ასევე მიეცემათ იმ უმაღლეს სასწავლებლებს, რომლებიც შესაბამის ლიცენზიას სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრისგან მიიღებენ.

By the Decree of Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini from 2011-2012 academic year, teaching of English language becomes mandatory at all accredited and authorized higher education institutions of Georgia. First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Koka Sepherteladze held a briefing for the press on this issue.
To raise interest in learning English language is priority for the Government of Georgia and it is aimed to support Georgian citizens’ international integration.
Decree of the Minister of Education and Science of Georgia is relevant for the first year students of higher education institutions. Those entrants who passed English language exam at Unified National Examinations should have B2 level in English and those who passed exam in other foreign language should obtain B1 level in English.
Those students who hold TOEFl or other international certificates in English language will not take English language exam.
English language exam for obtaining Bachelor’s degree at accredited and authorized higher education institutions will be organized by the National Examination Center under the Ministry of Education and Science of Georgia. Those higher education institutions that get relevant license from National Center for Education Quality Enhancement will also be able to carry out English language exams.