საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ ინიცირებული პროექტი, რომელიც სოციალურად დაუცველ ნიჭიერ და წარმატებულ მოსწავლეებს შესაძლებლობას აძლევს უფასოდ ისწავლონ კერძო სკოლებში გრძელდება. ახალი სასწავლო წლიდან ”ბავშვთა სოფელის” მკვიდრი ეთერ გოგია, სწავლას კერძო სკოლა-ლიცეუმის „მწიგნობართუხუცესი“ მეთორმეტე კლასში გააგრძელებს.
ეთერ გოგია დიმიტრი შაშკინმა ახალ სკოლაში პირადად მიიყვანა და ის გარემო გააცნო, სადაც იგი სექტემბრიდან ისწავლის. დიმიტრი შაშკინმა ეთერ გოგიას საჩუქრად პერსონალური კომპიუტერი გადასცა.
პროექტი, რომლის ფარგლებშიც ნიჭიერ მოსწავლეებს პრესტიჟულ სკოლებში უფასოდ სწავლის საშუალება აქვთ 2010 წელს დაიწყო და მას პირველი სკოლა-ლიცეუმი „მწიგნობართუხუცესი“ გამოეხმაურა. გასულ წელს სკოლის დირექტორმა დავით კახნიაშვილმა 5 წარმატებული მოსწავლე მიიწვია სკოლა-ლიცეუმში, ერთ-ერთმა მათგანმა ადელინა ჭანტურიამ, რომელიც კოჯრის ბავშვთა სახლიდანაა, სკოლა წარმატებით დაამთავრა და მალე სტუდენტი გახდება. სწავლის საფასურს სკოლა დაუფარავს, ასევე გაუხსნის საბანკო ანგარიშს, მოიძიებს სპონსორებს და უმაღლესის წარმატებით დასრულების შემდეგ, მას საცხოვრებელი ბინით უზრუნველყოფს.
ანალოგიურ პირობებს სთავაზობს ”მწიგნობართუხუცესი” ეთერ გოგიას, რომელიც 2004 წლიდან ძმასთან ერთად, უსახლკარო და უდედმამო ბავშვთა თავშესაფარში ცხოვრობს. მის განათლებაზე ამიერიდან, კერძო სკოლის ხელმძღვანელობა იზრუნებს, მას კარგი სწავლისთვის ყველა პირობას შეუქმნიან.
სკოლა-ლიცეუმი - „მწიგნობართუხუცესი“ 2010 წლის საუკეთესო კერძო სკოლად არის დასახელებული, სკოლა ასევე მოხვდა 2011 წლის საატესტატო გამოცდებში საუკეთესო შედეგების მქონე 20 სკოლას შორის. გარდა ამისა, თანამედროვე ინფრასტრუქტურის მქონე სასწავლებელში სამინისტროს მიერ ინიცირებული ყველა სიახლეა დანერგილი და წარმატებით ხორციელდება.

From Boarding School to Private School – Project Continues
The project that gives the opportunity to the talented schoolchildren from vulnerable families to study at private schools continues. The project s initiated by the Minister of Education and Science of Georgia. Eter Gogia inhabitant of “Children Village” will continue her 12th year of school at private school-lyceum “Mtsignobartukhutsesi”.
Dimitri Shashkini visited the school-lyceum “Mtsignobartukhutsesi” with Eter Gogia and showed her the school where she will study from September. Minister also presented personal computer to Eter Gogia.
The project that gives the opportunity to the talented schoolchildren from vulnerable families to study at private schools started in 2010. Last year the Principal of the school-lyceum “Mtsignobartukhutsesi” invited 5 children from vulnerable families to study at “Mtsignobartukhutsesi”. One of them, Adelina Chanturia finished the school successfully and now will become a student. The school will cover her university fee and if Adelina graduates successfully, “Mtsignobartukhutsesi” will buy an apartment for her.
Now Eter Gogia, who lives at orphanage with her brother, will have the same conditions to get education.
The school-lyceum “Mtsignobartukhutsesi” won the title of the Best Private School of 2010. The school is one of the top 20 schools with the results in High School Exams 2011. The school with modern infrastructure implements every initiative of the Ministry.