სასკოლო სახელმძღვანელოების გრიფირებაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო კონკურსს აცხადებს.
კონკურსი ცხადდება საბაზო და საშუალო საფეხურების ყველა საგნისთვის და დაწყებითი საფეხურის რამდენიმე სახელმძღვანელოზე, სულ 40 ერთეულზე. გრიფირებული სახელმძღვანელოების მოქმედების ვადა 5 წლით განისაზღვრება. კონკურსში მონაწილეობის უფლება როგორც ფიზიკურ, ასევე იურიდიულ პირებს აქვთ.
განაცხადები 2012 წლის 1 თებერვლიდან 1 მარტის ჩათვლით მიიღება. განაცხადების მიღებამდე ავტორებს საშუალება ეძლევათ დაასრულონ სახელმძღვანელოებზე მუშაობა.
ამ თემასთან დაკავშირებით, მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ ბრიფინგი გამართეს.
გრიფირებული სახელმძღვანელო უნდა შეესაბამებოდეს ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებს და ხელს უწყობდეს მოცემული კლასის/საფეხურის საგნობრივი პროგრამის შედეგების მიღწევას.
გრიფირებული სახელმძღვანელოს ფასი არ უნდა აღემატებოდეს ათ ლარს.
სახელმძღვანელო დაწერილი უნდა იყოს თანამედროვე სალიტერატურო ენის ნორმების დაცვით; მოსწავლის ასაკისთვის შესაფერისი, ადვილად გასაგები ენით; სახელმძღვანელოს შინაარსი (მაგ., ტექსტები, ილუსტრაციები, რუკები, აუდიომასალა, აქტივობები) უნდა ითვალისწინებდეს მოსწავლის ასაკობრივ თავისებურებებს, აკმაყოფილებდეს გრიფირების წესით განსაზღვრულ ტექნიკურ პარამეტრებს.
კონკურსი ცხადდება დაწყებითი საფეხურის შემდეგ საგნებზე: სპორტი (I-XII კლ.); ცეკვა (IV კლ.); ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები (I კლ.).
VII-XII კლასებისთვის კი, შემდეგ სავალდებულო საგნებში: ქართული ენა და ლიტერატურა (VII-XII კლ.); მათემატიკა (VII-XII კლ.); შესავალი საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში (VII კლ.); ბიოლოგია (VIII-XI კლ.); ფიზიკა (VIII-XI კლ.); ქიმია (VIII-XI კლ.); უცხოური ენები (ინგლისური, ფრანგული, გერმანული, ესპანური, იტალიური, თურქული, რუსული); ისტორია (VII-XII კლ.); გეოგრაფია (VII-XI კლ.); სამოქალაქო განათლება (IX-X კლ.); სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება (VIII-XII კლ.); საგზაო ნიშნები და მოძრაობის უსაფრთხოება (XI კლ.); სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება (VII-IX კლ.); მუსიკა (VII-IX კლ.). არჩევით საგნებში: მსოფლიო კულტურა (X, XI ან XII კლ.); ხაზვა (X, XI ან XII კლ.).

Contest on Textbooks’ Approval
Ministry of Education and Science of Georgia announces a competition on textbooks’ approval. In regard to this, First Deputy Minister Koka Sepherteladze and Director of National Curriculum and Assessment Center, Natia Jokhladze held a briefing.
Competition is announced for all subjects at basic and secondary level and for several textbooks at primary level. Approved textbooks will be valid for 5 years. Legal and physical entities can take part in the contest. Applications shall be submitted from February 1st 2012 to March 1st 2012.
The approved textbooks should meet the requirements of National Curriculum methodologically and technically, they should be written in a modern literary language and be also easily comprehensible for the school students. The content of the textbooks such as texts, illustrations, maps, audio material should feature the peculiarities of the school student’s age and meet the demands of all technical parameters determined by the Textbook Approval Rules.
At primary education level, the competition is announced for the following subjects: Sports (I-IX grades); Georgian Dance (IV grade); IT technologies (1st grade).
As to the VII-XII grades, the textbooks competition is open for the following mandatory subjects: Georgian Language and Literature (VII-XII grades); Math (VII-XII grades); Introduction to Natural Sciences (VII grade); Biology (VII-XI grades); Physics (VII-XI grades), Chemistry (VII-XI grades); Foreign Languages (English, French, German, Spanish, Italian, Turkish and Russian); History (VII-XII grades); Geography (VII-XI grades); Civil Education  (IX-X grades); Civil Protection and Safety ( VII-XII grades); Traffic Signs and Road Safety ( XI grades); Fine and Applied Arts (VII-IX grades); Music (VII-IX grades); and in the following selective courses: World Culture( X, XI or XII grades) and Drawing ( X, XI or XII grades).