მასწავლებელთა 2011 წლის სასერტიფიკაციო გამოცდები წარმატებით დასრულდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ მასწავლებელთა სასერტიფიკაციო გამოცდების 2011 წლის შედეგები გამოაქვეყნა.  გამოცდების შედეგები განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ,  გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა  მაია მიმინოშვილმა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გია მამულაშვილმა სპეციალურ ბრიფინგზე  გამოაცხადეს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო კმაყოფილია მასწავლებელთა  2011 წლის სერტიფიცირების ნებაყოფლობითი გამოცდების შედეგებით. იმ სტრატეგიამ, რომლის განხორციელებაც სამინისტრომ 2011 წელს დაიწყო, შედეგი გამოიღო.
გასულ წელთან შედარებით, წელს  ორჯერ მეტი - 2500 პედაგოგი აიღებს სერტიფიკატს. შარშან სერტიფიკატი მოიპოვა 1200-მა პედაგოგმა.
აღსანიშნავია რომ,  სასერტიფიკაციო გამოცდები არის ნებაყოფლობითი, მასწავლებლებს საშუალება ეძლევათ სურვილისამებრ ჩააბარონ ერთი ან ორივე გამოცდა. სწორედ ამიტომ პედაგოგთა დიდი რაოდენობა წელს  ერთ გამოცდაზე გავიდა, 5000-მა მასწავლებელმა წარმატებით გადალახა პროფესიული უნარების გამოცდის ბარიერი, ხოლო 4000-მა  კი - საგნობრივის. მათ აღნიშნული შედეგები მომავალი წლისთვის შეენახებათ და 2012 წელს მხოლოდ ერთი გამოცდის ჩაბარება მოუწევთ.
ამ დინამიკით შეიძლება ითქვას, რომ 2014 წლისთვის, სანამ პედაგოგთა გამოცდები ნებაყოფლობითია, მასწავლებელთა 60% უკვე  გახდება სერტიფიცირებული.
ესოდენ კარგი მაჩვენებელი განპირობებულია სამინისტროსა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ეფექტური საქმიანობით  და მიზანმიმართული ტრენინგების ჩატარებით. წელს სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა 20000 პედაგოგს პროფესიულ უნარებსა და საგნობრივ ნაწილში სპეციალური ტრენინგები ჩაუტარა. მომავალ წელს მასწავლებელთა გადამზადების პროგრამა კიდევ უფრო გაძლიერდება, ოქტომბერში თბილისში გაიხსნება მასწავლებლთა სახლი, რომელიც  24 საათის განმავლობაში იფუნქციონირებს და პედაგოგებს მოემსახურება.
სერტიფიცირებული მასწავლებლები ხელფასზე დანამატს - 75 ლარს მიიღებენ. იმ შემთხვევაში, თუ პედაგოგი კომპიუტერისა და ინგლისური ენის გამოცდასაც ჩააბარებს, მისი დანამატი გაიზრდება 200 ლარამდე. ხოლო  თუ ორივე გამოცდის ჩაბარების შემთხვევაში  სერტიფიცირებული მასწავლებელი   საუკეთესო მაჩვენებლების მქონე 25%-ში მოხვდება, მისი ფიქსირებული ხელფასი 1000 ლარი გახდება.
სერტიფიცირებულ მასწავლებლებს ასევე აქვთ შესაძლებლობა იმუშაონ მენტორ მასწავლებლად, ჩაერთონ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების სქემაში და სამინისტროს მიერ ინიცირებულ სხვადასხვა პროგრამებში, რაც ასევე დამატებით ანაზღაურებას გულისხმობს.

Ministry of Education and Science of Georgia published the results of Teachers Certification Exams 2011. First Deputy Minister Koka Sepherteladze, Director of National Examination Center Maia Miminoshvili and Director of National Center for Teacher Professional Development Gia Mamulashvili held a briefing for the press on this matter.
As a result of the strategy implemented by the Ministry, the teachers’ results in Certification Exams are very high.
This year 2500 teachers will obtain certificates. Last year the number of certified teachers was 1200.
Till year 2014, Teachers Certification Exams are voluntary and teachers have the right to take either one or two exams. This year 5000 teachers passed exams in Professional Skills. 4000 teachers passed exams in their subjects. Next year these teachers will have to take only one exam. By 2014 about 60% of teachers will be certified.
This year National Center for Teacher Professional Development under the Ministry of Education and Science of Georgia re-trained 20000 teachers in Professional Skills and other subjects. This program of teachers’ training will be more intensified next year. In October Teachers’ House will be opened in Tbilisi.
Certified teachers will get 75 GEL as a bonus to their salaries. If the teachers pass exams in English language and Computer Skills their salaries will increase up to 200 GEL. The salaries of those teachers who will have best results in certification exams and who have already passed exams in English Language and Computer Skills will equal to gross 1000 GEL.
Certified teachers will also have opportunity to work as a mentor teacher and take part in different educational programs initiated by the Ministry of Education and Science of Georgia.