სიახლეები ახალ სასწავლო წელს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად ემზადება ახალი 2011-2012 სასწავლო წლისთვის და საზოგადოებას ბევრ სიახლეს სთავაზობს. ახალ სასწავლო წელს სკოლებში ინფრასტრუქტურული, ტექნოლიგიური და შინაარსობრივი ცვლილებები განხორციელდა. დღეს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა აღნიშნული ნოვაციების პრეზენტაცია გამართა.
• ახალი სასწავლო წლისთვის საქართველოს მასშტაბით 350 საჯარო სკოლას  სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა;
• რეგიონებში 12 ახალი სკოლა შევა ექსპლუატაციაში;
• ფოთსა და ქობულეთში  ახალი სტანდარტების ორი პროფესიული კოლეჯი გაიხსნება;
• თბილისში მასწავლებლის სახლი ამოქმედდება;
• პირველად საქართველოში ყველა პირველკლასელი და მათი დამრიგებელი სახელმწიფოსგან საჩუქრად 60 000 ნეტ-ბუკს მიიღებს.
• ყველა სოციალურად დაუცველ მოსწავლეს სახელმწიფოსგან საჩუქრად სახელმძღვანელოები გადაეცემა;
• 1 000 წარჩინებულ ათოსან მოსწავლეს სამინისტრო პორტატულ კომპიუტერს აჩუქებს.
• eSchools - სკოლებში თანამედროვე ელექტრონული საინფორმაციო სისტემა დაინერგება. კერძოდ, თბილისის, ქუთაისისა და ბათუმის სკოლებს ელექტრონული ჟურნალები და გაკვეთილების ცხრილი ექნებათ, შეიქმნება მოსწავლეების ელექტრონული ბაზები, თანამედროვე სისტემის საშუალებით ადმინისტირების პროცესი მთლიანად ელექტრონულად წარიმართება და მშობლებს საშუალება ექნებათ ინფორმაცია ონლაინ რეჟიმში მიიღონ.
• პირველიდან მეექვსე კლასის ჩათვლით სკოლებში ახლად გრიფირებული სახელმძღვანელოები შევა,  რომელთა ფასი ათ ლარს არ აღემატება.
• ინგლისურის ენის შესწავლა პირველი კლასიდან მაკმილანის ახალი სახელმძღვანელოებით  დაიწყება;
• სკოლები 10 000 ახალი დაფით, მერხითა და  სკამით აღიჭურვება;
• სკოლებში დაწყებულია ინტერაქტიული  Smart Board-ის დაფების შეტანა;
• პროგრამა ,,აინშტაინის’’ ფარგლებში თბილისისა და დიდი ქალაქების ყველა საჯარო სკოლა 900 სამეცნიერო - საბუნებისმეტყველო  ლაბორატორიითაა   უზრუნველყოფილი;
ზემოთ ჩამოთვლილი სიახლეები  2010-2015 წლების საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სტრატეგიის ფარგლებში განხორციელდა. სისტემაში  დაგეგმილი და  გატარებული რეფორმები მიზნად ისახავს საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში საერთაშორისო დონის სტანდარტების დანეგვას.

Preparation Works for the New Academic Year
Ministry of Education and Science of Georgia is getting ready for the new 2011-2012 academic year. From the new academic year lots of technological, infrastructural changes will be put into action. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini held a presentation of these initiatives for the press.
• 350 Public Schools throughout Georgia will be rehabilitated by the beginning of the new academic year;
• 12 new schools will began functioning
• 2 professional colleges will be opened in Poti and Kobuleti
• Teachers’ House will start operation in Tbilisi
• All 1st graders and their teachers throughout Georgia will get 60 000 net-books
• Schoolchildren from vulnerable families will be provided with textbooks free of charge
• 1000 successful schoolchildren will be awarded portable computers
• e-Schools – modern electronic information system will be installed at schools. The schools of Tbilisi, Kutaisi and Batumi will have electronic class journals and schedules, schoolchildren’s data base. Modern system will be a key to school’s electronic administration. Parents will have the chance to get information online.
• From 1st to 6th grade new textbooks will be used in education process. These textbooks are approved by Ministry and its cost is 10 GEL;
• Teaching of English language with McMillan textbooks will begin in the 1st grade;
• The schools will be provided with 10 000 new desks and boards;
• Smart Boards will also be provided to schools;
• In the scope of the program “Einstein” the schools are provided with 900 natural science laboratories
Above mentioned initiatives are implemented in the frame of the Strategy Plan of the Ministry of Education and Science of Georgia for the years 2010-2015. The reforms that Ministry undertakes are aimed to upgrade education system of Georgia to the international level.