მინისტრი გაზეთ ,,პრაიმ-ტაიმის’’ ოფისში ჟურნალისტებს შეხვდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი 2011-2012 სასწავლო  წლის სიახლეებთან დაკავშირებით გაზეთ ,,პრაიმ-ტაიმის’’ ოფისში მასმედიის წარმომადგენლებს შეხვდა და მათ კითხვებს უპასუხა.
ერთ-ერთი მთავარი სიახლე, რითაც ჟურნალისტები დაინტერესდნენ ახალი ერთიანი ეროვნული სასწავლო გეგმაა, რომელიც 15 სექტემბრიდან ძალაში შედის და იგი პირველი-მეექვსე კლასების მოსწავლეებს შეეხებათ. მომავალ წელს კი მეშვიდე-მეთორმეტე კლასებისთვის დაინერგება. წელს პირველიდან მეექვსე კლასის ჩათვლით მოსწავლეები ახალი გრიფირებული, მაღალი სტანდარტების მქონე სახელმძღვანელოებით ისწავლიან, რომელიც 5 წლის განმავლობაში არ შეიცვლება და მათი ფასი 10 ლარს არ აღემატება.  სოციალურად დაუცველი ოჯახების მოსწავლეები კი, პირველიდან მეთორმეტე კლასის ჩათვლით, წიგნებს სახელმწიფოსაგან უფასოდ მიიღებენ.
მინისტრის განმარტებით, წელს პირველად, ყველა პირველკლასელი და მათი დამრიგებელი პრეზიდენტისაგან საჩუქრად პერსონალურ კომპიუტერს მიიღებს მასში ჩატვირთული სასწავლო პროგრამებით და სახალისო შემეცნებითი თამაშებით. კომპიუტერები საქართველოშია დამზადებული და ყველა სტანდარტს აკმაყოფილებს.
დიმიტრი შაშკინი სასწავლო ინფრასტრუქტურის განახლებასაც შეეხო და აღნიშნა, რომ ახალი სასწავლო წლისთვის სარეაბილიტაციო სამუშაოები 350 სკოლას ჩაუტარდა. აშენდა 12 ახალი სკოლა. თბილისის ყველა და საქართველოს დიდი ქალაქების სკოლები თანამედროვე ლაბორატორიებითაა აღჭურვილი. სკოლებში შეტანილია ახალი მერხები და დაფები.
ჟურნალისტები სამინისტროს E-strategy ანუ, სამინისტროს ელექტრონული სტრატეგიითაც დაინტერესდნენ, მინისტრის განცხადებით, ახალი წლიდან სკოლებში ელექტრონული ჟურნალები ამოქმედდება. მშობელს ამ ჟურნალის მეშვეობით შეუძლია დააკვირდეს, როგორ სწავლობს და როგორ იქცევა მისი შვილი სკოლაში. საქართველოს ისტორიაში პირველად მოსწავლეების, მასწავლებლებისა და მთლიანად სკოლების ადმინისტრაციის ელექტრონული ბაზები დაინერგება, შეიქმნება ელექტრონული ბიბლიოთეკები, მომავალში სკოლების მართვა ელექტრონულად მოხდება.
ეს არის ახალი სასწავლო წლისათვის დაგეგმილი სიახლეების მხოლოდ ნაწილი, სამინისტრო მოსწავლეებსა და მათ მასწავლებლებს ბევრ სხვა მნიშვნელოვან სიახლეებსაც სთავაზობს.

Minister Met Media Representatives at the Office of Newspaper “Prime Time”
Minister Dimitri Shashkini met the mass media representatives at the office of newspaper “Prime Time” and introduced them the novelties of 2011-2012 academic year.
During the meeting the following new developments have been highlighted:
• Introduction of the new national curriculum: from September 15th, it will be introduced for I-VIth grades;
• New textbooks: this year, schoolchildren of 1st to 6th grade will study with the new textbooks developed according to the modern standards. These textbooks will stay unchanged for subsequent 5 years. All schoolchildren from 1st to 12th grade who come from socially vulnerable families will get school textbooks free of charge;
• Netbooks for first graders and teachers: All first graders and head teachers will receive netbook as a present from the President of Georgia. Netbooks will feature learning programs and games and will serve as additional source of education of the kids;
• Rehabilitation of school infrastructure: 350 schools have been renovated, 12 schools have been constructed. New school desks and boards have been distributed to all schools in Georgia. At the same time, schools have been equipped with modern laboratories in Tbilisi and in all big cities of Georgia;
• Professional development of school resource officers: School Resource officers have been taking various professional courses during the summer, for example, they have taken up training in English and Computer ,in Psychology , some of them have been trained as a rescue officers in order to more efficiently  protect safety at schools;
• Introduction of ejournal at schools: Parents will monitor their kids’ academic achievements and class attendance via this journal. In the future, schools will be managed via electronic system in the scope of a new eSchool  strategy;