საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია - უცხოეთის ქართული მემკვიდრეობა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დაფინანსებით კიდევ ერთი საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გაიხსნა. საქართველოს საზღვრებს გარეთ ისტორიული ქართული ტერიტორიები, უცხოეთში არსებული ქართული მონასტრები, ხელნაწერები, საარქივო მემკვიდრეობა, და სხვა ქართული სიძველეები - ეს ის ძირითადი თემებია, რაზეც ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში ოთხი დღის განმავლობაში იმსჯელებენ.
საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა გახსნეს. სიტყვით გამოსვლისას სულხან სისაურმა საზღვარგარეთ არსებული ქართული საგანძურის შესწავლის მნიშვნელობასა და აუცილებლობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ამ მიმართულებით ახალ სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსსაც ახორციელებს.
საერთაშორისო კონფერენციაში 70-მდე ქართველი და უცხოელი მეცნიერი მონაწილეობს. საზღვარგარეთ არსებულ ქართული მატერიალური და კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ მოხსენებით წარსდგებიან მკვლევრები დიდი ბრიტანეთიდან, ავსტრიიდან, ნორვეგიიდან, ჰოლანდიიდან, თურქეთიდან, ირანიდან.
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია - უცხოეთის ქართული მემკვიდრეობა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ საკონფერენციო გრანტების კონკურსის ფარგლებში დაფინანსდა.

The Shota Rustaveli National Science Foundation organized another international scientific conference. The conference was held in the National Center for Manuscripts over a 4 day period. The topics of the conference included: Georgian historical territories abroad; Georgian monasteries abroad; Georgian manuscripts; and archival heritage.
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze, and the General Director of Shota Rustaveli National Science Foundation, Sulkhan Sisauri, opened the conference. During his opening speech, Sulkhan Sisauri underlined the importance of conducting research on Georgian heritage abroad. Thanks to an initiative of the Ministry of Education and Science, Shota Rustaveli National Science Foundation is carrying out a grant contest in the field of research on Georgian heritage abroad.
70 Georgian and Foreign scientists took part in the conference. Researchers from Great Britain, Austria, Norway, Holland, Turkey, and Iran made presentations on Georgian material and cultural heritage abroad.
International Scientific conference is organized in the scope of the grant contest conducted by the Shota Rustaveli National Science Foundation.