შეხვედრა პირველკლასელთა დამრიგებლებთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე და სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების ცენტრის  დირექტორი ნათია ჯოხაძე ზოგად­საგან­მა­ნათ­ლებლო სკოლების პირველი კლასების დამრიგებლებს შეხვდნენ.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, ახალი სასწავლო წლიდან მშობლებს ბავშვის განვითარების მახასიათებლებისა და საკუთარი სურვილის გათვალისწინებით შეუძლიათ 5 წლის ასაკის ბავშვის სკოლაში შეყვანა. აქედან გამომდინარე, მოდიფიცირდა 2011-2016 წლების ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა და ეროვნული სასწავლო გეგმების ცენტრში შეიქმნა I კლასის პედაგოგთა გზამკვლევი - ”5 წლის ასაკის ბავშვების სწავლა-სწავლების თავისებურებები”.
გზამკვლევის მიზანია დაეხმაროს დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლებს სწავლების პროცესის სწორად და ეფექტურად დაგეგმვასა და განხორციელებაში. გზამკვლევში მოცემულია ვრცელი რეკომენდაციები, თუ როგორი გარემო უნდა შეუქმნან პატარებს სწავლების პირველ წელს და განსაკუთრებით პირველ თვეებში. ყურადღება გამახვილებულია სწავლების პროცესში ინდივიდუალურ მიდგომებზე, აქტივობებსა და პრაქტიკულ სავარჯიშოებზე.
შეხვედრაზე პრეზენტაცია წარმოადგინა ცენტრის დაწყებითი განათლების ექსპერტმა, ფსიქოლოგმა ნინო ლაბარტყავამ, რომელმაც ვრცლად ისაუბრა იმასთან დაკავშირებით, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია მასწავლებლისთვის ხუთწლიანთა ასაკობრივი  თავისებურებებისა და კანონზომიერებების, პირველკლასელთა სკოლასთან ადაპტაციის იმ საშუალებების გამოყენება, რომელთა მეშვეობითაც პატარები ადვილად შეეგუებიან მათთვის ახალ გარემოს.
შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია, რომელშიც აქტიურად მიიღეს მონაწილეობა მოწვეულმა პედაგოგებმა. მათთვის  ყველა საინტერესო შეკითხვას ექსპერტმა უპასუხა.
ეროვნული სასწავლო გეგმების ცენტრის მიერ საქართველოს მასშტაბით უკვე გადამზადდა  დაწყებითი საფეხურის 1900 პედაგოგი. 5 წლის ასაკის ბავშვის სწავლა-სწავლების თავისებურებების თემით ტრენინგები მომავალშიც გაგრძელდება.

Meeting with Heads of the First Classes
Irine Kurdadze, deputy minister of Education and Science of Georgia, and Natia Jokhadze, director of National Curriculum Center, held a meeting with the heads of first classes.
As it is known, according to a child’s characteristics and parents’ will, it is possible for a child to begin school at the age of five. Consequently, the new National Curriculum of 2011-2016 has been modified; also, the Guide for the First Class Teachers – Teaching and Learning 5 Years Olds' Peculiarities – was created in the National Curriculum Centre.
The guide’s purpose is to help primary level teachers plan and implement teaching processes effectively and correctly. The guide features extensive recommendations on the classroom environment teachers should create for children in the first year, especially in the critical first months, of school. Teachers’ attention is directed to approaches for individual student attention, activities, and practical exercises to supplement their instruction.
An expert in primary education, psychologist Nino Labartkava, delivered a presentation at the meeting. She discussed the importance of knowing 5 years olds' unique characteristics and needs, and how to use all methods of adaptation for first-class students so that they may easily adjust to their new classrooom enviornment.
At the end of the meeting, the discussion was held with the participation of invited teachers. Afterwards, primary education expert Nino Labartkava answered teachers’ questions.
The National Curriculum Center has already trained 1,900 primary-level teachers throughout Georgia. Trainings in "Teaching and Learning 5-Year Olds Peculiarities" will continue.