სოფელ ფუთში ახალი სკოლა აშენდა
ზესტაფონის რაიონის სოფელ ფუთში ახალი სკოლა აშენდა.  ახლადაშენებული სკოლა დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა დაათვალიერეს.
სკოლის მშენებლობა სოფელ ფუთში 2010 წელს დაიწყო და ერთი თვის წინ დასრულდა. 250 ბავშვზე გათვლილი ახალი სკოლა  თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისადაა აღჭურვილი.  პროგრამა ,,აინშტაინის’’ ფარგლებში მოწყობილია საბუნებისმეტყველო ლაბორატორია; სკოლაში  ფუნქციონირებს ინფორმაციული ტექნოლოგიების კაბინეტი და ბიბლიოთეკა. ახალ სასწავლო წელს ფუთის საჯარო სკოლის ყველა პირველკლასელმა პრეზიდენტისგან საჩუქრად ნეტ-ბუკი მიიღო.
სკოლის ძველი შენობა ფუთში გასული საუკუნის 80-იან წლებში აშენდა. მიწისძვრის შედეგად შენობა  ავარიული გახდა. ამის გამო სამი წლის განმავლობაში სკოლა ადგილობრივი თვითმმართველობის შენობაში იყო განთავსებული. 150 მოსწავლეს არასტანდარტულ, არაკომფორტულ და არასაგანმანათლებლო  გარემოში უწევდა სწავლა.
ამორტიზირებული შენობის გამო, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ფუთში ახალი სკოლის მშენებლობა გადაწყვიტა. თანადაფინანსების პრინციპით განხორციელებულ პროექტში 650 ათასი ლარი დაიხარჯა. სკოლის მშენებლობისთვის თანხა ცენტრალური ბიუჯეტიდან, რეგიონალური განვითარების ფონდიდან და ზესტაფონის რაიონის თვითმმართველობის ბიუჯეტიდან გამოიყო. სოფელ ფუთის ახალ სკოლაში ამჟამად 215 მოსწავლე სწავლობს.

A new school has been built in the village Puta, located in Zestaponi municipality. Today, the First Deputy Minister of Education and Science, Koka Sepherteladze, and representatives of the local municipality opened the school.
The construction of the school started in 2010 and finished last month. 250 schoolchildren will study in the new school built in compliance with modern standards. A school laboratory has been equipped by the Einstein science program. The school also has a computer lab and library. All first-graders of the school have been presented with net-books.
The previous school building was destroyed by an earthquake in the 1980s. The Ministry of Education and Science of Georgia decided to construct a new, state-of-the-art school in Puta. Money for construction of the new school was allocated from the central budget, a regional development fund and the budget of Zestaponi municipality. Currently, 215 schoolchildren study in the new school.