ახალციხეში №1 საჯარო სკოლის 180-ე წლის იუბილე აღინიშნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე ახალციხის №1 საჯარო სკოლის 180-ე წლის იუბილეს დაესწრო და სკოლის ორ წარმატებულ მოსწავლეს - ჯემალ მაკარიძეს და თათია კოტაძეს საჩუქრად  პერსონალური კომპიუტერები გადასცა.
შოთა რუსთაველის სახელობის ახალციხის №1 საჯარო სკოლაში ამავე სკოლის კურსდამთავრებულის, დიდი ქართველი მეცნიერისა და საზოგადო მოღვაწის მიხეილ თამარაშვილის გარდაცვალების 100 წლისთავიც აღინიშნა. მეცნიერის პატივსაცემად, სკოლაში მისი სახელობის სტენდი  გაიხსნა.
ახალციხის №1 საჯარო სკოლა 1831 წელს დაარსდა. სკოლას თითქმის ორსაუკუნოვანი ისტორია აქვს. სწორედ ამ სკოლაში აღიზარდნენ ისეთი გამოჩენილი ქართველი მეცნიერები და საზოგადო მოღვაწეები, როგორებიც არიან მიხეილ თამარაშვილი, პეტრე ხარისჭირაშვილი, ივანე და კონსტანტინე გვარამაძეები, ელენე დიდიმამიშვილი,  შოთა ლომთაძე და სხვები.
ღონისძიების ფარგლებში, ახალციხის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში მიხეილ თამარაშვილის სამეცნიერო ნაშრომებთან დაკავშირებული კონფერენციაც გაიმართა, ხოლო საზეიმო დასკვნითი კონცერტი მესხეთის სახელმწიფო თეატრში მოეწყო.
ღონისძიების ორგანიზებაში ჩართული იყო როგორც ახალციხის №1 საჯარო სკოლა, ასევე ახალციხის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, სამხარეო ადმინისტრაცია, ადგილობრივი თვითთმართველობა და მესხეთის სახელმწიფო თეატრი.

180th Anniversary of Akhaltsikhe Public School №1
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nodar Surguladze, attended the celebration of 180th Anniversary of Akhaltsikhe Public School №1 and presented personal computers to two successful schoolchildren of the school.
At Akhaltsikhe School №1, the 100th anniversary of the death of a famous scientist, public figure, and alumni of the school, Mikhel Tamarashvili, was also celebrated. As a part of the event, a commemorative plaucqe to Mikheil Tamarashvili was set on permanent display.
Akhaltsikhe Public School №1 was founded in 1831. Now it is almost 2 centuries old, and many famous public figures have received their education within its walls.
As part of the event,  Akhaltsikhe State University organized a conference discussing the works of Mikheil Tamarashvili. The celebration was closed with a concert at the Meskheti State Theatre.