დიმიტრი შაშკინი 300-მდე მეთერთმეტე კლასელს შეხვდა
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა  თბილისის სხვადასხვა საჯარო სკოლის 300-მდე მეთერთმეტე კლასის მოსწავლეს 2011 წელს 10 გამოსაშვებ გამოცდის ჩაბარებასთან დაკავშირებული ყველა სიახლეე გააცნო. მოსწავლეებმა პირადად მინისტრისგან მიიღეს ინფორმაცია თუ რა ფორმით მოხდება გამოსაშვები 10 გამოცდის ჩაბარება და სად ჩაატარდება გამოცდები, რა მნიშვნელობა ექნება წარჩინებულებისთვის მინიჭებულ ოქროს მედალს და ა.შ. კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარმართულ შეხვედრაზე მინისტრმა მოსწავლეთა შეკითხვებს ამომწურავი პასუხები გასცა.
2011 წლიდან, მეთორმეტე კლასელები, რომელთაც ატესტატის აღება და  უმაღლესი განათლების მიღება სურთ, საგამოცდო ცენტრებში  არა ოთხ, არამედ, ათ გამოცდას ჩააბარებენ.  მოსწავლე, რომელიც მინიმალური კომპენტენციის ზღვარს ვერ გადალახავს და ატესტატს ვერ მიიღებს, მას განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო  საშუალებას აძლევს საგნები მომდევნო წელს უფასოდ გადააბაროს. ხოლო მოსწავლეებს, რომლთაც უმაღლესში ჩაბარება არ სურთ და მხოლოდ ატესტატის აღება უნდათ, ასეთები რეგისტრაციას ცალკე გაივლიან.  საგამოცდო ცენტრებში გამოცდები 2011 წლის ივლისში ჩატარდება.
გამოსაშვები გამოცდების გარდა, მოსწავლეთა მხრიდან დიდი დაინტერესება გამოიწვია თუ რა სიახლეებია მოსალოდნელი სახელმძღვანელოების შეცვლასთან დაკავშირებით და რა ღონისძიებები გატარდება სკოლებში ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების, მათ შორის საბუნიბისმეტყველო საგნებისთვის ლაბორატორიების აღდენის თვალსაზრისით. დიმიტრი შაშკინის თქმით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო რეფორმის მეორე ეტაპზე ყველა იმ ხარვეზს აღმოფხვრის, რაც საგანმანათლებლო სფეროში არსებობს.

Minister Dimitri Shashkini Met with up to 300 11th Grade Students
The Minister  of Education and Science Dimitri  Shashkini  held a meeting with around 300 11th grade students and introduced all the changes regarding  passing 10 compulsory subjects  to get a high school diploma for the academic year of 20111.  The students had an opportunity to receive firsthand information from the Minister about the procedures of passing 10 exams, the location where these exams will take place; the importance of conferring the gold medals to successful students and etc. The meeting was held in a dialogue format and the Minister answered all the students’ questions.
From 2011, the twelfth graders who plan to obtain a high school diploma and receive a higher education be obliged to pass ten exams instead of four at the National Examinations Centers. The Ministry of Education and Science will give a chance to those students who will not be able to cross the minimal competency level to retake these exams free of charge in the next academic year.
The students got interested in the issues regarding improving the school textbooks, enhancing the school infrastructure including arranging school laboratories, as well as restoring science classes.
The Minister Dimitri Shashkini stated that the Ministry would eliminate all shortcomings in the education system in the second phase of the reforms.