ევროპის სახლში კატასტროფების შემცირების საერთაშორისო დღე აღინიშნა
13 ოქტომბერს მსოფლიო კატასტროფების რისკის შემცირების საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს. ამ მოვლენასთან დაკავშირებით გამართულ ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელი საქართველოში რულანდ მონაშმი და გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელი საქართველოში ჯეიმი მაკგოლდრიკი დაესწრნენ.
ღონისძიება ორგანიზებული იყო გაეროს ბავშვთა ფონდის მიერ გაეროს განვითარების პროგრამის, საქართველოს მთავრობის, ევროკომისიის ჰუმანიტარული მისიის, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და კავკასიის გარემოსდაცვით არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელთან თანამშრომლობით.
კატასტროფების რისკის შემცირების საერთაშორისო დღე  ყოველწლიურად 13 ოქტომბერს აღინიშნება და მისი მიზანია საზოგადოება უკეთ იყოს ინფორმირებული, თუ როგორ შეიძლება ისეთი კატასტროფების რისკის შემცირება, როგორიცაა მიწისძვრა, წყალდიდობა, ქარიშხალი და სხვა. წელს განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ბავშვებსა და ახალგაზრდებთან თანამშრომლობას.
ღონისძიების მსვლელობისას აქცენტი გაკეთდა განათლების სექტორის იმ ძირითად მიღწევებზე, რომლებიც უზრუნველყოფს ბავშვებისა და თემების უსაფრთხოებასა და დაცულობას კატასტროფების მიმართ. ძირითად მიღწევებს შორისაა: ეროვნულ სასწავლო გეგმაში კატასტროფების რისკის შემცირების კომპონენტის ჩართვა, საგნის - “სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება” და სპეციალური სადამრიგებლო საათის პროგრამის შემოღება V-IX კლასელთათვის, პირველად საქართველოში ბუნებრივი კატასტროფების რისკის შემცირების საგანმანათლებლო პორტალის შექმნა ყველა სამიზნე ჯგუფისათვის და სკოლებში კატასტროფისადმი მზადყოფნის ღონისძიებების პილოტირება.
ამ დღეს ხელი მოეწერა ბავშვთა საერთაშორისო ქარტიას და ამით ქართველი ბავშვები შეურთდნენ თანატოლებს მთელ მსოფლიოში, ბავშვთა ქარტიის ხუთი პრიორიტეტია: სკოლების უსაფრთხოება – კატასტროფებმა არ უნდა შეაფერხონ სასწავლო პროცესი; ბავშვთა დაცვის პრიორიტეტულობა კატასტროფამდე, მის დროს და მის შემდეგ; ბავშვების და ახალგაზრდების უფლება მიიღონ მონაწილეობა და ხელი მიუწვდებოდეთ საჭირო ინფორმაციაზე; ადგილობრივი ინფრასტრუქტურის უსაფრთხოება და აღდგენითი და სამაშველო სამუშაოების შედეგად რისკების შემცირება; კატასტროფების რისკის შემცირებისას განსაკუთრებული ყურადღება ყველაზე დაუცველ მისახლეობაზე.
ბავშვთა ქარტია ეფუძნება მსოფლიოს 21 ქვეყნის 600-ზე მეტი ბავშვის აზრს, რომლის თანახმად განათლება, ბავშვთა დაცვა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა უმთავრესია მათ ოჯახებსა და თემებზე ბუნებრივი კატასტროფებისა და კლიმატის ცვლილების დამანგრეველი გავლენის შესამცირებლად.

International Day for Disaster Reduction was marked at a special event organized at Europe’s House
13 October 2011 – The International Day for Disaster Reduction was marked at a special event organized at Europe’s House by UNICEF, in collaboration with the Government of Georgia, UNDP, European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO), United States Agency for International Development (USAID), and Caucasus Environmental NGO Network (CENN).
The event was attended by Deputy Minister of Education and Science Nodar Surguladze,  UNDP Resident Representative in Georgia, Jamie McGoldrick, and UNICEF Representative in Georgia, Roeland Monasch.
The International Day for Disaster Reduction is an annual event organized every year on October 13th to raise awareness about what can be donw to reduce risks of disasters such as earthquakes, floods, wind storms, etc. This year’s spotlight was on promoting partnerships with children and youth.
The primary emphasis during the event was placed on presenting the key achievements made in the education sector of Georgia in ensuring the safety and resilience of children and communities towards disasters. The major achievements include: incorporation of disaster risk reduction in the National Curriculum, introduction of the Civil Protection and Safety subject and the Head of Class Hour Program for grades V-IX, development of the first time ever national educational web-portal on disaster risk reduction for all target groups and piloting of disaster preparedness activities at the school level.
The International Day for Disaster Reduction has also been marked with the declaration of the International Children’s Charter for Disaster Risk Reduction – an action plan for disaster reduction by children, for children. This way, Georgian youth have joined their peers around the globe to encourage adults to make a “Step Up” for disaster risk reduction.  The following are the five priorities of the Children’s Charter: Schools must be safe - education must be uninterrupted;   child protection must be a priority, before, during and after a disaster; children and young people have the right to participate and to access the information they need; community infrastructure must be safe, and relief and reconstruction must help reduce future disaster risk; disaster risk reduction must reach the most vulnerable.
The Charter is based on feedback from more than 600 children in 21 countries who identified education, child protection, and access to basic information as the main needs to reduce the devastating impact of disasters and climate change upon their families and communities.