157-ე საჯარო სკოლაში წიგნის "ჩემი უფლებები და მოვალეობები" პრეზენტაცია გაიმართა
საქართველოს განათლებისა  და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა  და შსს აკადემიის რექტორმა ხატია დეკანოიძემ თბილისის №157-ე საჯარო სკოლის უფროსკლასელებს ახალი წიგნი "ჩემი უფლებები და მოვალეობები" წარუდგინეს. წიგნი გეოპოლიტიკური კვლევების საერთაშორისო ცენტრის მიერ მომზადდა და   14-18 წლამდე ასაკის მოზარდებისთვისაა განკუთვნილი.
წიგნის მიზანს წარმოადგენს 14 წლიდან 18 წლამდე ასაკის მოზარდთა შორის  სამართალდარღვევათა პრევენცია, მათი ცნობიერების ამაღლება საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული  უფლებებისა და მოვალეობების შესახებ, ასევე მათ მიერ სამართალდარღვევის ჩადენის შემთხვევაში, კანონით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობის შესახებ.
წიგნში  საქართველოს კანონმდებლობაზე დაყრდნობით, პოპულარულ ენაზე და პრაქტიკული მაგალითების თანხლებით გადმოცემულია, თუ რა უფლებები და მოვალეობები წარმოექმნებათ მოზარდებს გარკვეული ასაკის მიღწევისას, როგორ იცავს კანონი მათ უფლებებს ხელყოფისაგან და როგორია მათი პასუხისმგებლობა კანონის დარღვევისას. ასევე გამახვილებულია ყურადღება არასრულწლოვანთა შორის ყველაზე უფრო  გავრცელებულ სამართალდარღვევებზე.
წიგნში შეტანილია უახლესი საკანონმდებლო ცვლილებები, ასევე ადმინიტრაციული, სამოქალაქო და სისხლის სამართლის ნორმები, რომლებიც ეხება არასრულწლოვნებს.
წიგნის გამოცემა განხორცილედა გეოპოლიტიკური კვლევების საერთშორისო ცენტრის პროექტის „სკოლის მოსწავლეთა - არასრულწლოვანთა უფლებები და მოვალეობები“ ფარგლებში.

№157 public school hosted presentation of the book “My rights and responsibilities”
The Minister of Education and Science of Georgia Mr. Dimitri Shashkin, and the head of academy of the Ministry of Internal Affairs, Mrs. Khatia Dekanoidze, delivered the new book “My rights and responsibilities” to the senior students of №157 public school. The book was prepared by the Geopolitical Research International Center and is intended for young students of 14-18 age.
The essence of the book is to prevent law violation among young people of 14-18 age, develop their consciousness pertaining to violation of rights and responsibilities identified by Georgian legislation, also incidents of law violation committed by them and the responsibilities foreseen by the law.
The book provides information about the rights and responsibilities young people acquire as they reach young adulthood, how the law protects their rights and what responsibilities they carry upon its violation,- supplemented by practical examples presented in common language. The most common law violations are also emphasized in the book.