ახალი საგანმანათლებლო პროფესიული კოლეჯი გაიხსნა
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა უწმიდესმა და უნეტარესმა ილია II და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ საქართველოს საპატრიარქოს მიერ დაარსებული პროფესიული კოლეჯი გახსნეს.
პროფესიული კოლეჯი საქართველოს საპატრიარქოს საქველმოქმედო ფონდ ”ლაზარეს” საქმიანობიდან გამომდინარე შეიქმნა.  დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერით, ფონდი რამოდენიმე წელია პროფესიულ სახელობო პროგრამებს სოციალურად დაუცველ მოზარდებს ასწავლის.
2010 წელს მისი უწმიდესობის ლოცვა-კურთხევით წმიდა ექვთიმე ღვთისკაცის სახელობის საგანმანათლებლო პროფესიული კოლეჯი დაარსდა და ამით ფონდის   საქმიანობა სახელმწიფოს ერთიან საგანმანათლებლო სივრცეში მოექცა. 2011 წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, სასწავლებელს ავტორიზებული კოლეჯის სტატუსი მიენიჭა.
კოლეჯი ახალი სასწავლო წლიდან ახალ შენობაში გააგრძელებს ფუნქციონირებას, სადაც ამოქმედდა. კოლეჯი სამინისტროს მიერ აღიარებულ შემდეგ პროფესიულ მიმართულებებს ახორციელებს: ოფისის მენეჯერი, მასაჟისტი, კორესპონდენტი, ექთნის თანაშემწე (მომვლელი, ძიძა, გერიატრი), ბუღალტერი, გიდი, მემინანქრე.

A new college of professional educational was opened
Catholicos-Patriarch of Georgia and the spiritual leader of the Georgian Orthodox Church-Ilia II and first Deputy of the Minister of Education and Science of Georgia –Mr. Koka Seperteladze, opened a new college of professional education.
The college of professional education was established based on the activities of the charity fund “Lazare”. With assistance of donor organizations the fund has been teaching professional vocational programs to homeless children.
With blessings of our spiritual leader, the St. Ekvtime Ghvtiskatsi college of professional education was established in 2010 and concurrently fund’s activities which are integrated into common educational needs. In 2011 in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia, the educational institution was granted authorized status.
With the beginning of the new academic year the college will continue functioning in the new building. The college is focused on the following professional occupations approved by the Ministry: office manager, masseur, correspondent, assistant nurse (care taker, babysitter, pediatrician), secretary, guide…