ეროვნული უმცირესობების უფლებების დაცვის მიზნით მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა სამინისტროს, სახალხო დამცველსა და ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.
მემორანდუმი ხელს შეუწყობს ეროვნული უმცირესობების სამოქალაქო ინტეგრაციასა და მისი უფლებების დაცვას. აღნიშნული დოკუმენტით განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, სახალხო დამცველსა და ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს შორის ურთიერთობა სისტემურ ხასიათს მიიღებს.
საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ეროვნული უმცირესობების სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით მნიშვნელოვან პროექტებს ახორციელებს. ერთ-ერთი მათგანია პროექტი “ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის”, რომლის პრეზენტაციაც ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა. პროექტი ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის სახელმწიფო ენის გაძლერებულად შესწავლას ითვალისწინებს.
გაფორმებული მემორანდუმის მიხედვით სამინისტროს მიერ ეროვნული უმცირესობების  სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით განხორციელებული პროექტები  სახალხო დამცველსა და მასთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსთან თანამშრომლობით გაგრძელდება.

The memorandum was signed on the protection of rights of national minorities’
The Minister of Education and Science of Georgia-Dimitri Shashkin and Public Defender –Giorgi Tughushi signed a collaboration memorandum between the Ministry, Public Defender and National Minority Council.
The memorandum will facilitate civil integration of national minorities’ and protection of their rights. The aforementioned document will serve as a warrant for systematic collaboration between the Ministry, Public Defender and National Minority Council.
The MES has been implementing important projects in respect with integration of national minorities’. One of the projects is “Georgian language for future success”, which was presented in the framework of the event. The project implies enhanced teaching of the official language.
According to the memorandum, the projects developed by the Ministry in respect with civil integration of national minorities will be implemented in close collaboration between Public Defender and the co-located National Minority Council.