საქართველოსა და ესტონეთს შორის თანამშრომლობის ახალი პროექტი ამოქმედდება
2011 წლის ოქტომბრიდან საქართველოსა და ესტონეთის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროებს შორის პროექტი ,,დავეხმარებით პროფესიული განათლების განვითარებას საქართველოში“ ამოქმედდება. პროექტის პრეზენტაცია სასტუმრო ”ქორთიარდ მარიოტში” გამართული სემინარის ფარგლებში შედგა. სემინარის მუშაობაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე, ესტონეთის ელჩი საქართველოში ტოომას ლუკი, ესტონეთისა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროების წარმომადგენლები, საქართველოსა და ესტონეთის პროფესიული სასწავლებლების ხელმძღვანელები  მონაწილეობდნენ.
სემინარის ფარგლებში პროექტში მონაწილე რვა ქართულ და რვა ესტონურ პროფესიულ სასწავლებელს შორის თანამშრომლობის ხელშეკრულებები გაფორმდა, რომლის თანახმადაც ამ სასწავლებლებს შორის სტუდენტთა,  პედაგოგთა და ექსპერტთა გაცვლითი პროგრამები ამოქმედდება, მოხდება გამოცდილებების ურთიერთგაზიარება, სასწავლო პროგრამების დახვეწა და ევროპულ სტანდარტებზე მორგება, ჩატარდება ერთობლივი სემინარები, კონფერენციები, ტრენინგები როგორც საქართველოში, ასევე ესტონეთში. პროექტს მთლიანად ესტონური მხარე აფინანსებს.
საქართველოს მხრიდან პროექტში ჩართულნი არიან შემდეგი პროფესიული სასწავლებლები: ”ახალი ტალღა”-ქობულეთი, ”აისი”-კაჭრეთი, IT-თბილისი, ”იბერია”-ქუთაისი, ”მერმისი”-თბილისი, ”პროფესიონალი”-თბილისი, ”იკაროსი”-თბილისი და ბათუმის საზღვაო აკადემია.
საქართველოსა და ესტონეთს შორის თანამშრომლობა რამდენიმე წლის წინ დაიწყო და  საქართველოს პროფესიული განათლების განვითარების სტრატეგიული გეგმებიდან გამომდინარე, არსებული პროექტი წარმოადგენს დაწყებული საქმიანობის გაგრძელებას.

The new project of mutual co-operation between Georgia and Estonia has been launched
The project “Facilitate Vocational Education Development in Georgia” commenced in October 2011 between the Ministries of Education and Science of Georgia and Estonia. A presentation of the project was held at Tbilisi's “Courtyard Marriott”. The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze, the Estonian Ambassador to Georgia, Tomas Luke, representatives of the Ministry of Education and Science of Georgia and Estonia, and the heads of Vocational Education Institutions of Estonia and Georgia participated in the seminar.
An “Agreement of mutual cooperation” was signed between eight Georgian and eight Estonian Vocational Education Institutions during the seminar, according to which an exchange programs of students, teachers and experts will be launched between the abovementioned institutions. Experience sharing, curriculum development, adjustment to EU standards, joint seminars and conferences, and training courses in both countries are also described in the agreement. The project is fully financed by the Estonian participants.
The following Georgian Vocational Education Schools are involved in the project: "New Wave" - Kobuleti, "IC" - Katchreti, IT-Tbilisi, "Iberia" - Kutaisi, "Mermisi" - Tbilisi, "Professional" - Tbilisi, "Ikaros" - Tbilisi and Batumi Maritime Academy.
The cooperation between Georgia and Estonia started several years ago and the development of the Vocational Education strategic plans represents a basis for the continuation of such joint endeavors.