მასწავლებლების შეხვედრა პრემიერ-მინისტრთან
საქარათველოს პრემიერ-მინისტრი მასწავლებლის სახლში საჯარო სკოლების პედაგოგებსა და დირექტორებს შეხვდა. შეხვედრის მთავარი თემა მთავრობის 10 პუნქტიანი სამოქმედო გეგმა.
ნიკა გილაურმა სერტიფიცირებულ მასწავლებლებსა და სკოლების დირექტორებს 10 პუნქტიანი გეგმა სრულად გააცნო და ყურადღება მის ერთ-ერთ პუნქტზე, განათლებაზე გაამახვილა. პრემიერ-მინისტრმა გაზრდილ ხელფასებზე ისაუბრა და 1000 ლარიან პედაგოგებს კიდევ ერთხელ მიულოცა გამოცდების წარმატებით ჩაბარება. გარდა ამისა, პრემიერ-მინისტრმა სერტიფიცირება და პედაგოგთა კვალიფიკაციის ამაღლება განათლების სიტემაში ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად დაასახელა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მომავალში მასწავლებლებს კიდევ უფრო მეტ საშუალებას მისცემს პროფესიული ზრდისთვის და გაუუმჯობესებს სამუშაო პირობებს.
შეხვედრას ის პედაგოგები ესწრებოდნენ, რომლებმაც სერტიფიცირება პროფესიულ უნარებსა და საგნობრივ ნაწილში, ინგლისურისა და კომპიუტერის ინტეგრირებული გამოცდა წარმატებით ჩააბარეს და საუკეთესო 25%-ში მოხვდნენ. მათი ხელფასი დღეს უკვე 1000 ლარია.  სერტიფიცირების გავლის შემდეგ პედაგოგის ხელფასი 75 ლარით იზრდება. მენტორობის შემთხვევაში კი მასწავლებელს ხელფასზე 180 ლარიანი დანამატი აქვს. გარდა ამისა იმ პედაგოგებს, რომლებიც სერტიფიცირების შემდეგ ინგლისურისა და კომპიუტერის ინტეგრირებულ გამოცდას ჩააბარებენ ხელფასი 200 ლარით გაეზრდებათ.
საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ერთად  წელს ამოქმედდა პროგრამა „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“, რომლის მონაწილეებიც დღეს პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრაზე იმყოფებოდნენ. პროგრამაში ჩართული ბაკალავრები და მაგისტრები ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში ბავშვებს სასკოლო საგნებს ქართულად ასწავლიან. სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულ ბაკალავრებს მაგსიტრატურაში სწავლას 100%-ით  დაუფინანსებს.

The Prime Minister of Georgia, Nika Gilauri, met public school principals and teachers at the new Teacher’s House. The goal of the meeting was to discuss a 10-Point Strategic Plan of the Georgian government.
Mr. Nika Gilauri personally introduced this strategic plan to the teachers and principals: the Prime Minister focused on education- one of the main directions of the 10-Point Plan. He also talked about the increased salaries of the teachers and congratulated the successful teachers on passing the exams. The Prime Minister defined the teachers’ certification and their professional development as one of the main priorities in the education sector and emphasized that the Government of Georgia will provide a better working conditions for teachers in the future.
The meeting was also attended by those teachers who have passed certification exams in professional skills, English Language, Computer Technology, and are among the top 25% of the teachers. These teachers receive 1000 GEL as monthly salary.
Certified teachers receive additional payment to their monthly salary, amounting to 75 GEL. Those who pass an exam in English Language and Computer Technology receive 200 GEL as an additional payment, and qualified mentor teachers have 180 GEL added as a surplus to their salary.
By an initiative of the President of Georgia, this year, the Ministry has launched a new program entitled “Georgian Language for Future Success”. Participants of this program had opportunity to attend today’s meeting with the Prime Minister of Georgia. As a part of this program, BA and MA students teach various school subjects in the Georgian language to school pupils residing in the regions populated by the ethnic minorities. The Georgian government funds MA studies of the BA students engaged in this program.