მოსწავლეები ფიზიკის ახალ ლაბორატორიაში
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში გახსნილი სასწავლო-სამეცნიერო ლაბორატორია  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა კომაროვის სახელობის ფიზიკა-მათემატიკური სკოლის უფროსკლასელებთან ერთად დაათვალიერა. უნიკალურ ლაბორატორიაში ფიზიკით დაინტერესებულმა მოზარდებმა  მარტივი ფიზიკური ცდები ჩაატარეს და უახლესი, თანამედროვე დანადგარების შესაძლებლობებსაც  გაეცნენ.
ფიზიკის განახლებული სასწავლო ლაბორატორია რამდენიმე დღის წინ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ დავით ბაქრაძემ გახსნა. ლაბორატორია თანამედროვე კომპიუტერული გამზომი ინსტრუმენტებითა და დანადგარებითაა აღჭურვილი, რაც საშუალებას იძლევა დაახლოებით 80 ლაბორატორიული სამუშაო ჩატარდეს  მექანიკის, მოლეკულური ფიზიკის, ელექტროობის, ოპტიკისა და ატომური ფიზიკის  მიმართულებით.
სასწავლო-სამეცნიერო ლაბორატორიაში კვლევით სამუშაოებს ტექნიკური მიმართულების ყველა ფაკულტეტის სტუდენტები, მაგისტრანტები და დოქტორანტები აწარმოებენ. ლაბორატორიაში მუშაობის და შედარებით მარტივი ცდებისა და კვლევების ჩატარების საშუალება სკოლის მოსწავლეებსაც აქვთ.  ასევე შესაძლებელია აღნიშნული ლაბორატორიის გამოყენება   საჯარო სკოლების ფიზიკის მასწავლებელთა თანამედროვე მოთხოვნების დონეზე კვალიფიკაციის ასამაღლებლადაც.
ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების განვითარება განათლების რეფორმის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. ამ მიზნით სკოლებში მიმდინარეობს ტექნიკური საგნების გაძლიერებულად სწავლება,  ხორციელდება სკოლებისა და  უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებების სასწავლო-კვლევითი ლაბორატორიებით აღჭურვა.
ბოლო პერიოდში  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით სტუ-ში არაერთი უნიკალური სასწავლო-კვლევითი ლაბორატორია გაიხსნა. ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებით დაინტერესებულ  მოსწავლეთა და მათ პედაგოგთა სტუმრობა საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ლაბორატორიებში  მალე სისტემატიურ ხასიათს მიიღებს, ამოქმედდება საკვირაო სკოლები, სადაც მოსწავლეებს დარგის სპეციალისტები უმასპინძლებენ.

Schoolchildrens visited new physics lab
The Minister of Education and Science of Georgia, Mr. Dimitri Shashkini, accompanied by high-from students from the physics-mathematics focused boarding school Komarovi, visited a new training-research lab in Georgia’s Technical University. In this unique lab, the schoolchildren conducted simple experiments in physics and were introduced to the most recent and modern experimenting techniques.
Several days ago, the Chairman of the Parliament, Davit Bakradze, opened a renovated physics training lab at the Georgia Technical University. The modern equipment of this new physics lab enables students to conduct nearly 80 laboratory works in the fields of Mechanics, Molecular Physics, Electronics, Optics and Electronic Physics, and Atomic Physics.
Every student is allowed to conduct training-research work at the lab, as well as simple experiments in physics. The lab should also be of interest for school teachers who will have opportunities to utilize its new technologies; for instance, public school physics teachers will be permitted to use the lab in order to enhance their qualifications.
The development of Exact and Natural Sciences instruction is one of the priorities of Georgia's educational reforms. To achieve this end, the teaching of technical subjects is very intensive in national schools. To encourage higher-quality instruction, schools and higher educational institutions are being equipped with training-research labs.
In the last period, with financial support from the Ministry of Education and Science of Georgia, the Georgian Technical University opened a different kind of unique training-research lab. For schoolchildren and their teachers who are interested in the field of Exact and Natural Sciences, a new Sunday school will soon be opening.