SONY საქართველოში საზოგადოებრივ კოლეჯს გახსნის
საქართველოში საერთაშორისო საზოგადოებრივი კოლეჯის ,,ვიზუალური ხელოვნების აკადემიის” დაფუძნებასა და აღჭურვასთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და ZAO Sony Electronics-ის დირექტორმა იოკიჰირო ნაგაჰამამ ხელი შესაბამის  მემორანდუმს მოაწერეს.
მემორანდუმის თანახმად, საერთაშორისო საზოგადოებრივი კოლეჯი საქართველოში ZAO Sony Electronics-ის დილერის  Indent LLC-ის ბაზაზე დაარსდება, მას საჭირო ინფრასტრუქტურით კომპანია ZAO Sony Electronics-ი უზრუნველყოს. Sony-ის მიერ ანალოგიური სასწავლებლები უკვე ფუნქციონირებს ამერიკის რამდენიმე ქვეყანაში, ინდოეთში, ჩინეთსა და იაპონიაში. ევროპის კონტინენტზე საქართველო პირველი ქვეყანაა, სადაც კომპანია ამ მიმართულებით განახორციელებს თანამშრომლობას.
საერთაშორისო მნიშვნელობის კოლეჯი 5 საფეხურიანი იქნება და ვიზუალური ხელოვნების სფეროში მოამზადებს კადრებს.  ამ მიმართულებით  კოლეჯში I, II  და  III საფეხურზე შემდეგ სახელობო პროგრამებზე განხორციელდება სწავლება:
• ოპერატორის ასისტენტი
• მემონტაჟე
• ხმის ოპერატორი
• რეჟისორის ასისტენტი
• გამნათებელი
• მხატვრული ფოტოგრაფია
• ვიზაჟისტი
IV, V საფეხურზე შემდეგი უმაღლესი პროფესიული პროგრამები ხორციელდება:
• ოპერატორი
• მონტაჟის რეჯისორი
• ვიდეოინჟინერი
• აუდიოინჟინერი
• ტელეპროდიუსერი
კოლეჯი მხოლოდ ქართულ ბაზარზე ორიენტირებული არ იქნება,  ,,ვიზუალური ხელოვნების აკადემია” მიიღებს მსურველებს პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან, ირანიდან და თურქეთიდან. ქართველ პედაგოგებს პირველ ეტაპზე იაპონელი პროფესიონალები  გადაამზადებენ, განხორციელდება პედაგოგთა და სტუდენტთა გაცვლითი პროგრამები, კურსდამთავრებულებს შესაძლებლობა მიეცემათ უმაღლესი განათლება მსოფლიოს ვიზუალური ხელოვნების ცნობილ უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებებში გააგრძელონ.

International Community College of Sony will be established in Georgia
Minister of Education and Science of Georgia and Director of the company Zao Sony Electronics Yukihiro Nagahama signed the Memorandum on establishing International Community College – Academy of Visual Arts in Georgia. According to the Memorandum International Community College will be fully equipped by the company Zao Sony Electronics.
Such Community Colleges are already functioning in different states of USA, India, China and Japan. Georgian Community College will be the first of its kind in Europe.
International College will have five-level education system and youngsters interested in different fields of visual art will be educated here.
Youngsters from former Soviet Countries, Iran and Turkey will be able to study at Academy of Visual Arts. Georgian teachers will be trained by Japanese professionals. In the future, students of the Academy will be able to participate in exchange programs and continue studying visual arts at the famous higher education institutions of the World.