საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა ქართველ მეცნიერებს მეცნიერების საერთაშორისო დღე მიულოცეს და ახალგაზრდა მეცნიერთა სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირების კონკურსის გამარჯვებულებს სერთიფიკატები გადასცეს.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2011 წლის სტაჟირების საგრანტო კონკურსის ფარგლებში უცხოეთის წამყვან კვლევით დაწესებულებებში კვალიფიკაციას 28 ახალგაზრდა მეცნიერი აიმაღლებს. 40-წლამდე მკვლევარები მსოფლიოს 15-მდე ქვეყნის, მათ შორის - აშშ-ს, ინგლისის, საფრანგეთის, გერმანიის, შვედეთის, იტალიის, საბერძნეთის, თურქეთის, ბალტიისპირეთის უმსხვილეს სამეცნიერო ცენტრებში გაემგზავრებიან და რამდენიმე თვის განმავლობაში იქ მიმდინარე კვლევით საქმიანობაში ჩაერთვებიან.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი სამეცნიერო წრეებში ახალგაზრდა კადრების მოზიდვის მიზნით, არაერთ საგრანტო კონკურსს ახორციელებს. ფონდის მიზანია ხელი შეუწყოს ახალგაზრდა მკვლევარების ინტეგრაციას საერთაშორისო სამეცნიერო წრეებში, დაეხმაროს მათ პროფესიული უნარ-ჩვევების განვითარებაში, გამოცდილების შეძენასა და კვალიფიკაციის ამაღლებაში.
შეხვედრაზე შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა სტაჟირების კონკურსის შედეგებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ პროგრამის წარმატებულობას მასში მონაწილეობის მსურველთა რაოდენობის ზრდაც ადასტურებს. სტაჟირების ფარგლებში მიღებული გამოცდილება მნიშვნელოვანია ერთის მხრივ, ახალგაზრდა მკვლევარის მაღალკვალიფიციურ სპეციალისტად ჩამოყალიბებისთვის, მეორეს მხრივ კი, საქართველოში მიმდინარე კვლევითი საქმიანობის საერთაშორისო სტანდარტებთან მიახლოებისთვის.
ფონდი ახალგაზრდა მეცნიერთა სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირების კონკურსს 2009 წლიდან ახორციელებს. ახალგაზრდა ქართველი მეცნიერების უცხოეთში მივლინება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 250 000 ლარამდე დაფინანსდება.

Young scientists received congratulations on the International Day of Science
The First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Seperteladze and Sulkhan Sisauri, General Director of Shota Rustaveli National Science Foundation congratulated Georgian scientists on International Day of Science and granted certificates to the winners of science-research internship competition.
28 young scientists will have opportunity to enhance their qualification at leading foreign research institutions, in the framework of the 2011 internship grant competition of Shota Rustaveli National Science Foundation. Nearly 40 researcher from 15 countries of the world, including: USA, England, Sweden, Italy, Greece,  Turkey, Baltic will travel to the biggest scientific centers and be involved in the ongoing research activities for several month.
Shota Rustaveli National Science Foundation has been conducting multiple grant competitions in the scientific circles to attract young scientists. The Foundation aims at assisting integration of young scientists in the International Scientific Circles support them to develop their skills and enhance their qualification.
General Director of Shota Rustaveli National Science Foundation, Sulkhan Sisauri has talked about outcomes of the internship competition and said that the success of the program is obvious based on the number of volunteers willing to participate. The experience acquired during the internship is very important, as it facilitates young scientists’ professional enhancement and fosters development of research activities to the modern standards in Georgia.
The Foundation has been holding the science-research internship competition since 2009. The young scientists’ trips abroad will be financed from the state budget in the range of 250 000 GEL.