საქართველო იუნესკოს განათლების ბიუროს ვიცე-პრეზიდენტი ქვეყანა გახდა
იუნესკოს განათლების საერთაშორისო ბიუროს მთავარი მიმართულებაა ეროვნული სასწავლო გეგმის, კურიკულუმების შემუშავება. მასში 28 ქვეყანა შედის, რომლებიც ექსპერიმენტებსა და გამოდილებებს მუდმივად უზიარებენ ერთმანეთს.
წელს, საქართველო პირველად შევიდა ამ ქვეყნების რიგში  და 2 წლით დაიკავებს აღნიშნულ პოზიციას. ამიერიდან, ქართველ ექსპერტებს საშუალება ექნებათ აქტიურად იმუშაონ ამერიკელ, შვეიცარიელ, ნორვეგიელ და სხვა ქვეყნების ექსპერტებთან ერთად 2008-2013 წლების ეროვნული სასწავლო პროგრამების სტრატეგიაზე.
მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა საუბრისას აღნიშნა, რომ ჩვენი ქვეყნისათვის ამ პოზიციის დაკავება დიდი პასუხისმგებლობა და პრესტიჟია. ეს არის იუნესკოს მხრიდან იმ რეფორმების აღიარება რასაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ახორციელებს.

Georgia will Become the Vice President of the International Bureau of Education(IBE) of UNESCO
The International Bureau of Education works in the area of curriculum development. It has 28 member countries and promotes the exchanges of experience and knowledge among these countries.
This year, Georgia became a member country of the IBE and will reside the Vice Presidency for two years. From now on, Georgian experts will have opportunity to actively cooperate with American, Swiss, Swedish and experts from other countries on developing the strategy of national learning programs.
Minister Dimitri Shashkini stated “Holding this position is a great responsibility and prestigious at the same time; this is the acknowledgement of successful implementation of the ongoing educational reforms at the Ministry of Education and Science from the side of UNESCO”.