პროფესიული კოლეჯების წარმომადგენლები მთავრობის სამოქმედო გეგმას გაეცნენ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი პროფესიული სასწავლო დაწესებულებების  წარმომადგენლებს შეხვდა და საქართველოს მთავრობის ათპუნქტიანი სამოქმედო გეგმა  გააცნო. სამუშაო შეხვედრაზე მინისტრმა ვრცლად ისაუბრა განათლების სისტემაში განხორციელებულ სიახლეებზე, მიმდინარე პროექტებზე და უახლოეს გეგმებზე.
2012 წლიდან იცვლება პროფესიული კოლეჯების დაფინანსების სისტემა, კოლეჯები ვაუჩერული დაფინანსების მოდელზე გადადიან, რაც ხელს შეუწყობს დასაქმების ზრდას, ახალი პროფესიების დანერგვასა და პროფესიული სასწავლებლების განვითარებას.
საქართველოს მთავრობის მიერ შემუშავებული 2011-2015 წლების სამოქმედო გეგმა სრულად მოიცავს განათლების ყველა სფეროს. დიდი ყურადღება აქვს დათმობილი პროფესიულ განათლებას და შრომის ბაზარზე მოთხოვნადი პროფესიების სწავლებას. “პროფესიული განათლების ამოცანაა უკეთესი დასაქმებისთვის შესაძლებლობების შექმნა, რაც უნდა ემყარებოდეს შრომის ბაზრის მოთხოვნებზე რეაგირებას, არჩევანის თავისუფლებას, მეწარმეებთან თანამშრომლობას”-ნათქვამია დოკუმენტში.
პროფესიული სწავლების ხელშეწყობა და განვითარება სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია - თანამედროვედ აღიჭურვა და განახლდა პროფესიული კოლეჯების ინფრასტრუქტურა;   გადამზადდა პედაგოგები; ამოქმედდა ახალი სახელობო პროგრამები; შეიქმნა პროფესიული კოლეჯის მასწავლებლის სტანდარტი.
პროფესიულ კოლეჯებში მიღებული განათლებით სტუდენტებს დასაქმების რეალური საშუალება ეძლევათ. სამინისტროს ინიციატივით, პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა დასახმარებლად ქვეყნის მაშტაბით  საინფორმაციო ცენტრები შეიქმნა, სადაც დაინტერესებული პირები ყველა საჭირო ინფორმაციას იღებენ.

Minister introduced Government’s action-plan to the representatives of Professional Education Institutions
11.11.2011
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini met the representatives of professional education institutions and introduced ten-section action-plan of the Government to them. Minister spoke about the reforms undertaken in the education system; he also covered current projects and talked about future plans.
From the year 2012, the system of financing of Professional Education Institutions will change. Existing system will be replaced with voucher funding system. This will contribute to development of professional education in Georgia.
Action-plan for the years 2011-2015 of the Government of Georgia encompasses the education field. Special attention is paid to the development of professional education that is oriented on the requirements of the labor market.
Support and development of Professional education is one of the priorities for the Ministry of Education and Science of Georgia. Professional education institutions have been reconstructed and fully equipped in accordance to modern standards. New programs have been launched. Professional education teachers’ standard has been developed.
With the initiative of the Ministry, in order to provide all necessary information to the interested people, Professional Education Information Centers have been created throughout Georgia.