დიმიტრი შაშკინის ლექცია კემბრიჯის უნივერსიტეტში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა  კემბრიჯის უნივერსიტეტში წაიკითხა ლექცია და    განათლების გლობალურ ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა.
მინისტრმა სტუდენტებსა და უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობას საქართველოში მიმდინარე რეფორმები  გააცნო . კემბრიჯის უნივერსიტეტში გამართული შეხვედრა გადაიცემოდა პირდაპირ ეთერშიც, რომელსაც 2000  სტუდენტი და განათლების საკითხებით დაინტერესებული პირები ადევნებდნენ თვალს, მათ  შეეძლოთ მოესმინათ მინისტრისთვის და დაესვათ კითხვები მათთვის საინტერესო საკითხებზე.
მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა ყურადღება გაამახვილა ზოგადი განათლების სფეროში გატარებული რეფორმების შედეგად, საქართველოში სწავლის ხარსიხის ამაღლებაზე, საქართველოში ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის გახსნასა და ჩამოყალიბებაზე. აგრეთვე, ისაუბრა,  ისეთ მნიშვნელოვან პროექტებზე, როგორიცაა ”ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად” , რომლის ფარგლებშიც წელს 1500 ინგლისურენოვანი მოხალისე პედაგოგი ჩამოდის საქართველოში.
”საქართველოში განხორციელებული რეფორმების მიმართ ინტერესი ძალიან დიდია. არამარტო მეზობელი ქვეყნების მხრიდან, ასევე დიდ ბრიტანეთის მხრიდანაც.  ძალიან მნიშვნელოვანია,რომ მე მქონდა ასეთი შესაძლებლობა მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტის-კემბრიჯის   სტუდენტებთან მესაუბრა იმ წარმატებული რეფორმების შესახებ, რომელიც განხორცილედა ჩვენს ქვეყანაში.”-ამბობს დიმიტრი შაშკინი.

Minister delivered a talk at the University of Cambridge
Minister of Education and Science of Georgia, Mr. Dimitri Shashkini, delivered a talk at Global Student Education Forum (GSEF) at the University of Cambridge, UK.
In his talk, the Minister introduced ongoing education reforms to the students and University academic staff.  The talk was broadcasted live and around 200 students and education field specialists had opportunity to listen to the Minister and ask him the questions.
In the talk, the Minister highlighted the following topics: enhancing the quality of learning at schools, opening a new technology university, educational program “Teach and Learn with Georgia”.
“Many countries are getting interested in the current educational reforms in Georgia, Great Britain is one of them; It is very significant that  I had an opportunity to talk about the successful educational reforms  to the students of the leading institution such as Cambridge “, emphasized the Minister.