თბილისში უცხოეთში მოღვაწე ქართველ მეცნიერთა ფორუმი გაიხსნა
შერატონ მეტეხი პალასში საზღვარგარეთ მოღვაწე ქართველ მეცნიერთა ფორუმი გაიმართა. ფორუმი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ და სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა გახსნეს.
სამინისტროს  შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ ორგანიზებული სამეცნიერო ფორუმის მიზანია საქართველოს ფარგლებს გარეთ არსებული ქართული სამეცნიერო პოტენციალის მოზიდვა, მათი გამოცდილებისა და კონტაქტების დახმარებით საქართველოს კვლევითი საქმიანობის განვითარება და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივების დასახვა.
ფორუმზე ნოდარ სურგულაძემ სამინისტროს მიერ მეცნიერების სფეროში განხორციელებულ სიახლეებზე ისაუბრა და მეცნიერებს კვლევების ტექნოლოგიის განვითარებისა და თანამედროვე ინოვაციების დანერგვაში ჩართულობისკენ მოუწოდა.
ფორუმი ორი დღე გაგრძელდება და მასზე უცხოეთში მოღვაწე წარმატებული ქართველი მეცნიერები საქართველოს აკადემიური წრეების წარმომადგენლებთან სამეცნიერო მოხსენებებით წარსდგებიან, გაეცნობიან ინფორმაციას საქართველოში მიმდინარე კვლევითი საქმიანობის შესახებ. ასევე, გაიმართება უმაღლეს სასწავლებლებში მიმდინარე კვლევითი საქმიანობის პოსტერ-სესიები. ფორუმის დასრულების შემდეგ მოწვეული მეცნიერები საქართველოს პროფესორ-მასწავლებლების, ახალგაზრდა მკვლევარებისა და სტუდენტებისთვის საჯარო ლექციებს წაიკითხავენ.
სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულე მეცნიერთა საქართველოს ინტელექტუალურ და სამეცნიერო ცხოვრებაში ჩართვის მიზნით, არაერთ საგრანტო კონკურსს ახორციელებს. ამ მიმართულებით ჩამოყალიბდა და უკვე მიმდინარეობს არაერთი კონკურსი, რომელთა იდეა გასულ წელს გამართულ ანალოგიურ ფორუმზე დაიბადა.

Forum of Georgian Scientists working abroad was opened in Tbilisi
Shetaton Metekhi Palace hosted a Forum of Georgian Scientists working abroad. The Forum was opened by the Deputy Minister of Education and Science of Georgia (MES) Nodar Surguladze and General Director of Shota Rustaveli National Science Foundation, Sulkhan Sisauri.
The purpose of the Science Forum, which is organized by Shota Rustaveli National Science Foundation under the Ministry is to pull Georgian science potential allocated abroad back to the country, develop research activities in Georgia and mark perspectives of future cooperation with the help of their experiences and contacts.
Mr. Surguladze pointed out novelties implemented by the Ministry in the sector of science and called the scientists for the development of research technologies and participation in the introduction of modern innovations.
The forum will last two days and successful Georgian scientist working abroad will present their science reports to the representatives of academic circles of Georgia; they will also be introduced to current research activities taking place in Georgia. Reports will be followed by post-sessions on ongoing research activities carried out by the Higher Education Institutions of Georgia. After the completion of the forum invited scientists will give public lectures to the professors and teachers, young scientists and students of Georgia.
Shota Rustaveli National Science Foundation under the Ministry of Education and Science of Georgia carries out several grant programs, which is aimed to involve Georgian scientists working abroad in the intellectual and science life of Georgia. Multiple contests conceived in the similar forum last year are being developed and carried out.