№51 საჯარო სკოლას ძველი სახელი დაუბრუნდა
თბილისის №51 საჯარო სკოლა კვლავ გალაკტიონ ტაბიძის სახელობის გახდა. ისტორიული სახელი სკოლამ მიმდინარე სასწავლო წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და თბილისის საკრებულოს  მხარდაჭერით  დაიბრუნა. ამ ფაქტთან დაკავშირებით, სკოლაში  გალაკტიონ ტაბიძის 120 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი ღონისძიებები გაიმართა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე, თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე ზაალ სამადაშვილი, ქალაქ თბილისის მერიის სოციალური მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი მამუკა ქაცარავა და სხვა ბევრი საპატიო სტუმარი დაესწრო.
ღონისძიების ფარგლებში სკოლის ახალი გერბისა და ჰიმნის პრეზენტაცია გაიმართა, გაიხსნა მოქანდაკე ბიძინა ავალიშვილის მიერ შესრულებული გალაკტიონის  ბრინჯაოს ბარელიეფი და გალაკტიონ ტაბიძის სახელობის კაბინეტი.
აღსანიშნავია, რომ №51 საჯარო სკოლის ახლადგახსნილ გალაკტიონის კაბინეტში ინახება საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მიერ მეცხრე კლასში სწავლისას შესრულებული გალაკტიონ ტაბიძისა და სხვა ქართველი კლასიკოსი პოეტების ცნობილი ლექსების ინგლისურენოვანი თარგმანები. ”ასეთი ჟღერა, პულსი, რითმი და რიტმი იშვიათია თარგმანში” - ასე შეუფასებია მეცხრეკლასელი მიშა სააკაშვილის ნამუშევარი ცნობილ აკადემიკოს ქალბატონს მაკა ჩხეიძეს.
დიდი ქართველი პოეტის გალაკტიონ ტაბიძის 120 წლისთავისადმი  მიძღვნილი ღონისძიების დასასრულს საზეიმო საღამო გაიმართა, რომელშიც  №51 საჯარო სკოლის მოსწავლეები და ცნობილი მსახიობები მონაწილეობდნენ.

Tbilisi №51 Public School has reassumed name of Galaktion Tabidze. The school regained its historical title with support of the Ministry of Education and Science of Georgia and Tbilisi City Council. In this regard the school held events dedicated to Galaktion Tabidze 120th anniversary, which was attended by the First Deputy Minister, Akaki Seperteladze, head of Tbilisi City Hall, Zaal Samadashvili, head of the division of social service and culture of Tbilisi City Hall, Mamuka Katsarava and other respected guests.
Presentation of the school’s new emblem and anthem and bronze statue of Galaktion Tabidze by Bidziana Avalishvili as well as classroom of Galaction Tabidze was held in the framework of the events.
Significantly, English translation of poems by Galaktion Tabidze and other Georgian poets done by the President of Georgia, Mikheil Saakashvili in his 9th grade are kept at №51 Public School. The famous academician, Maka Chkheidze has evaluated work of Mikheil Saakashvili as follows: “Such sound, pulse, rhythm and tempo are very rare in translations.
Students of №51 Public School and famous actors participated in the party, which was held in the end of the event dedicated to the 120th anniversary of greatest Georgian poet Galaktion Tabidze.