“სასკოლო პარტნიორობის” პროექტის ფარგლებში ღონისძიება გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ სამინისტროს “სასკოლო პარტნიორობის” პროექტის ფარგლებში, სამცხე-ჯავახეთისა და თბილისის ექვსი საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან ერთად, ეთნოგრაფიული მუზეუმი მოინახულა.
ღონისძიების ფარგლებში ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაგისტრატურისა და ბაკალავრიატის სტუდენტებმა მოსწავლეებს საქართველოს სხვადასხვა კუთხეები და ტრადიციები გააცნეს.
სამინისტროს “სასკოლო პარტნიორობის” პროექტის ფარგლებში, მოსწავლეებმა უკვე დაათვალიერეს სხვადასხვა მუზეუმები, მოინახულეს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია, მცხეთა და სხვა ღირსშესანიშნავი ადგილები.
პროგრამაში 60-მდე ქართული და არაქართულენოვანი სკოლაა ჩართული. მოსწავლეებმა ერთობლივი ღონისძიებები დაგეგმეს და სამინისტროს დაფინანსებით ახორციელებენ. ასეთი სახის აქტივობებით, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს სხვადასხვა რეგიონებიდან, საშუალება აქვთ გარკვეული პერიოდი ქართველ თანატოლებთან ერთად გაატარონ და სხვადასხვა შემეცნებით-კულტურულ ღონისძიებებში მიიღონ მონაწილეობა.
სასკოლო პარტნიორობის პროგრამა ორიენტირებულია საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების სრულფასოვან ინტეგრაციაზე და მას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროგრამის “ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” ფარგლებში ახორციელებს.

An event was held under the project “School Partnetship”
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nodar Surguladze, accompanied by schoolchildren from Samtskhe-Javakheti and Tbilisi, visited Tbilisi’s Ethnographic Museum as part of the project “School partnership”.
Ivane Javakhishvili Tbilisi State University students introduced various traditions and ethnographic elements of Georgia to the children.
Thanks to the project “School Partnership”, schoolchildren have already visited various Museums, the Administration of the President of Georgia, Mtskheta and other places.
Sixty Georgian and non-Georgian schools are joined together in the project. The Ministry of Education and Science of Georgia finances joined events, all planned by schoolchildren. Ethnic minorities from different regions have the opportunity to spend more time with Georgian children and take part in cultural events.
This school partnership program is implemented under the Ministry of Education and Science of Georgia’s project “Georgian Language for Future Success” and is oriented towards a fuller integration of ethnic minorities living in Georgia.