უსინათლო ბავშვთა სკოლა-პანსიონის მეთორმეტეკლასელები ლონდონში გაემგზავრებიან
თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა სკოლა-პანსიონის შვიდი მეთორმეტეკლასელი ორი კვირით ლონდონში გაემგზავრება. ეს გადაწყვეტილება დიმიტრი შაშკინმა  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით სკოლა-პანსიონში სტუმრობისას მიიღო.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრმა 202-ე სკოლის მოსწავლეებს საჩუქრად ტკბილეული მიუტანა და განხორციელებულ სარეაბილიტაციო სამუშაოებსაც გაეცნო.   დიმიტრი შაშკინი ასევე გაესაუბრა დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეებს  და შეიტყო, რომ შვიდივე მეთორმეტეკლასელი ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარებას და სწავლის გაგრძელებას გეგმავს. აქედან გამომდინარე, მინისტრმა მიიღო გადაწყვეტილება მათ  ოცნება აუსრულოს და ლონდონში ენის შემსწავლელ კურსებზე გაგზავნოს.  ანალოგიურად დასაჩუქრებას დაჰპირდა დიმიტრი შაშკინი ამ სკოლის ყველა მომავალ წარჩინებულ მეთორმეტეკლასელს.
მინისტრმა №202-ე სკოლაში სტუმრობისას პირველკლასელებიც მოინახულა და დაესწრო მათ საგაკვეთილო პროცესს. გაკვეთილი ბუკების საშუალებით მიმდინარეობდა, კომპიუტერებში სპეციალურად არის ჩატვირთული ხმოვანი პროგრამები, რომელშიაც ბავშვები ყურთსასმენების საშუალებით მუშაობენ.
დიმიტრი შაშკინის გადაწყვეტილებით,  2011 წლის გაზაფხულზე №202 სკოლის რეაბილიტაცია დაიწყო, ჩატარდა შენობის გამაგრებითი სამუშაოები, გარემონტდა ჰოლი, დერეფნები, გამოიცვალა კარებები, მოპირკეთდა იატაკები. ამჟამად, სასწავლო პროცესის შეუფერხებლად მიმდინარეობს განათების სისტემის რეაბილიტაცია,  ახალ წლამდე მოწესრიგდება და ბავშვთა საჭიროებებს მოერგება სველი წერტილები და სხვა კომუნიკაციები.
№202 სკოლა-პანსიონი  აღჭურვილია უსინათლო და სუსტი მხედველობის ბავშვებისთვის საჭირო თანამედროვე აპარატურით, მოსწავლეები სარგებლობენ ბრაილის შრიფტით დაბეჭდილი სახელმძღვანელოებითა  და ტაქტიკური სასწავლო მასალებით, სკოლის პედაგოგები მუდმივად გადიან გადამზადებას,  სკოლა ჩართულია ნორვეგიის, პოლონეთისა და გერმანიის მთავრობების მიერ დაფინანსებულ სხვადასხვა პროექტში.

Twelfth graders of Tbilisi №202 School for Blind and Visually Impaired Children will visit London
7 twelfth graders of the Tbilisi №202 School for Blind and Visually Impaired Children will spend two weeks in London. The Minister Dimitri Shashkini made this decision while visiting the school on the International Day of People with Disabilities.
As a part of his visit to the school, the Minister presented the schoolchildren with sweets and got familiarized with the renovation works of the building. Mr. Dimitri Shashkini also spoke to the twelfth graders and learnt that all of them are planning to pass the unified national exams and continue their studies at higher educational institutions. The Minister decided to send them to London to take up a two week long course in English Language.
The Minister also attended the first graders’ lesson at the school. The lesson was conducted with the use of the netbooks- special software programs have been installed in the netbooks to meet the needs of the visually impaired schoolchildren.
Renovation works of the school started in the spring of 2011 and currently the school infrastructure is fully adapted to the special needs of the schoolchildren.
#202 school is supplied with modern equipments and technical facilities for the visually impaired children, the schoolchildren study with the Braille textbooks, the teachers are also being trained continuously, the school is involved in different projects funded by the governments of Poland, Norway and Germany.