უმაღლესი განათლების შესახებ კანონში ცვლილებები შედის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის საჯარო სკოლების 200-მდე მეთორემეტეკლასელს შეხვდა და ის ცვლილებები გააცნო, რომელიც უმაღლესი განათლების შესახებ   კანონში  2012 წლის 1 იანვრიდან შევა. ლიბერალური ცვლილებები რამდენიმე მიმართულებით ხორციელდება:
1.    აბიტურიენტთა მეორადი ჩარიცხვების გაუქმება;
2.    სამედიცინო (სამკურნალო, ფარმაცევტულ და სტომატოლოგიურ მიმართულებებზე) და იურიდიულ ფაკულტეტებზე მინიმალური ზღვარის გაზრდა;
3.    უმაღლესი სასწავლებლებისთვის შეზღუდვების  დაწესება;
4.    ცვლილება სტუდენტთა მობილობის წესში;
5.    უცხოეთში მცხოვრები მოქალაქისთვის საქართველოში სწავლის დაწყების პროცედურის გამარტივება;
6.    ცვლილებები უმაღლეს პროფესიულ განათლებაში.
2012 წლიდან აბიუტურიენტთა მეორადი  ჩარიცხვები უქმდება. შვიდის ნაცვლად, აბიტურიენტი თავიდანვე ოც სასურველ ფაკულტეტს აირჩევს. უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარების მსურველს უფართოვდება მისთვის სასურველი ფაკულტეტის შერჩევის არეალი, თუმცა მისი ჩარიცხვა მხოლოდ ერთხელ გაკეთებული არჩევანის საფუძველზე მოხდება.  ამით  გამოცდების საბოლოო შედეგების გამოცხადება დაჩქარდება და იგი ნაცვლად ოქტომბრისა,  25 აგვისტომდე გახდება ცნობილი. ამდენად, 2012 წელი აბიტურიენტებისა და მათი მშობლებისთვის ნაკლებად სტრესული და უფრო კომფორტული იქნება.
მომავალი წლიდან ორ სპეციალობაზე - სამედიცინო ფაკულტეტის სამკურნალო, ფარმაცევტულ და სტომატოლოგიურ მიმართულებებზე და იურიდიულ ფაკულტეტზე კომპეტენციის მინიმალური ზღვარი 10-10%-ით გაიზრდება და 35% გახდება. ხოლო უცხო ენაში ზღვარი 30% გახდება. აღსანიშნავია, რომ სამედიცინო ფაკულტეტის ყველა დანარჩენ მიმართულებებზე ზღვარი იგივე რჩება.
უმაღლეს სასწავლებლებს შეზღუდვები უწესდებათ და ყველა მათგანი ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე მეოთხე საგანს მხოლოდ მაპროფირებელი მიმართულებიდან აირჩევს. აქამდე მეოთხე საგანს თავად უმაღლესი ირჩევდა და  მიუხედავად მკაცრი პოლიტიკისა, არსებობდნენ უნივერსიტეტები, სადაც სამედიცინო ფაკულტეტზე მეოთხე გამოცდას აბიტურიენტები არა ქიმია-ბიოლოგიაში, არამედ ისტორიაში ან გეოგრაფიაში აბარებდნენ.
ცვლილება შედის კანონში მობილობასთან დაკავშირებით. სტუდენტთა მობილობა იზღუდება იმ თვალსაზრისით, რომ  მაგალითად, ისტორიის ფაკულტეტის სტუდენტი სამედიცინოს სტუდენტი ვერ გახდება, ვიდრე ის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე მეოთხე განსხვავებულ გამოცდას შესაბამის საგანში არ ჩააბარებს.  სტუდენტს, რომელიც მობილობით იცვლის ფაკულტეტს კრედიტები უნარჩუნდება.
მარტივდება უცხო ქვეყნიდან ჩამოსული მოსწავლის ან სტუდენტის სასწავლო დაწესებულებაში მიღების წესი, 2012 წლიდან  ისინი სასურველ სასწავლებელში განაცხადის გაკეთებიდან 48 საათის განმვალობაში შეძლებენ სწავლის დაწყებას. საჭირო დოკუმენტაციის ნამდვილობის დადასტურება კი პარალელურ რეჟიმში მოხდება. ცვლილების განხორციელებამდე უცხოეთიდან საქართველოში სწავლის გაგრძელების მსურველს ლოდინი რამდენიმე თვის განმავლობაში უწევდა.
ჩარიცხვის მექანიზმი უმაღლესი პროფესიული განათლების მიმართულებითაც იცვლება. სიახლე უმაღლესი პროფესიული განათლების IV და V დონეებს ეხება. ახალი წესით, აბიტურიენტები უმაღლეს პროფესიულ სასწავლებლებში ისეთივე პრინციპით მოხვდებიან, როგორც მაგისტრატურაში, ისინი ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე ზოგად უნარებს ჩააბარებენ და  აგვისტოში აირჩევენ სასურველ სპეციალობებს.  სტუდენტი წინასწარ არ აფიქსირებს, თუ სად აპირებს სწავლის გაგრძელებას.

Changes introduced to the Law on Higher Education
The Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, met with 200 twelfth graders of Tbilisi public schools and spoke to them about the changes that will be introduced to higher education laws starting from January, 2012.
The changes will affect the following components:
1. A process of secondary enrollment will be abolished ;
2. Minimal competency level for medical and law faculties will be increased;
3. Limitation will be imposed on the higher educational institutions in regard to selecting of the fourth exam;
4. Changes will be introduced to the student mobility scheme;
5. The procedure of enrolling the foreign citizens at higher educational institutions accredited in Georgia will be simplified;
6. Some modifications will be also made in  regard to enrollment of the students at higher professional educational programs;
From 2012, the students will have opportunity to choose from 20 different specialties instead of 7.  This new approach provides a wider choice for the prospective students, though they will be enrolled at the respective universities based on the primary choice. Final results of the exams will be announced earlier, on 25th of August, which will make the whole process less stressful both for the parents and entrants.
Beginning next year, the minimal competency level for medical and law faculties will be increased with 10%, for foreign languages –with 30%.
All higher educational institutions will be required to select the fourth exam according to their profile only. For example, previously, at some HEIs, the entrants had to take history or geography rather than Chemistry or Biology while passing exams to get enrolled at the Faculty of Medicine.
According to the new mobility rule, the students who study at the faculty of History, for example, will not be able to transfer to Medical faculty until they pass the fourth exams at the unified national exams in the respective subject. Nevertheless, credits accumulated during the studies will be retained to the students as part of the mobility scheme.
Foreign citizens, who are willing to study at higher educational institutions accredited in Georgia, will be able to begin their studies within 48 hours after submission of their applications. Validation of all the necessary educational documentations will be carried out simultaneously.
Previously, the foreign students had to wait for months to go though the necessary administrative procedures.
A new rule will regulate enrollment of the students at higher professional educational programs (IV and Vth levels). The entrants will pass the general ability test and later will be able to select their specialties.