გარდაბანში ქართული ენის სახლი გაიხსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და ქვემო ქართლის გუბერნატორმა დავით კირკიტაძემ გარდაბანში ქართული ენის სახლი გახსნეს. ქართული ენის სახლში  ამ რაიონში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები ქართულ ენას გაძლიერებულად შეისწავლიან. სახელმწიფო ენის დაუფლება აქ ნებისმიერი ასაკის ადამიანს შეეძლება.
ახლადგახსნილ ქართული ენის სახლში სკოლის დირექტორებს, მასწავლებლებს, საჯარო მოხელეებს, აბიტურიენტებსა და სხვა დაინტერესებულ პირებს სპეციალურად შექმნილი სახელმძღვანელოებით ქართულ ენას  დაჩქარებული წესით შეასწავლიან. მინისტრის გადაწყვეტილებით, ყველა პედაგოგი, რომელიც არაქართულენოვან სკოლაში საგანს ბილინგვურად ანუ, მშობლიურ ენასთან ერთად ქართულადაც ასწავლის ხელფასზე დანამატის სახით 200 ლარს მიიღებს.
სამინისტროს მიერ გატარებული ერთიანი პოლიტიკის ფარგლებში, ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი ეროვნული უმცირესობების საზოგადოებაში ინტეგრაციაა. ამ მიზნით სამინისტრო მრავალ პროექტს ახორციელებს, მათ შორის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ეთნიკური უმცირესობებისთვის ქართული ენის გაძლიერებულად სწავლებას ენიჭება.  მოქმედებს პროექტი ,,ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის’’. ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ ყველა რეგიონში დაგეგმილია ქართული ენის სახლის გახსნა.
სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში უკვე ფუნქციონირებს ოთხი ქართული ენის სახლი. მომავალი წლიდან ასეთი ცენტრები  ამ რეგიონების სხვა რაიონებშიც დაიწყებს ფუნქციონირებას, ქართული ენის სახლის გახსნა დაგეგმილია კახეთშიც.
ქართული ენის სახლებისთვის  საგანგებოდ მომზადდა პროგრამები, შეირჩნენ და გადამზადდნენ პედაგოგები, შენობა აღჭურვილია საჭირო ინვენტარით, აუდიო-ვიდეო აპარატურითა და სასწავლო-ვიზუალური მასალით. ასეთ ცენტრებში კვალიფიციური პედაგოგები ეროვნული უმცირესობებისთვის სახელმწიფო ენის ფლობის ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფენ და თანაბარ პირობებს უქმნიან ყველა მსურველს, მიიღონ განათლება და გაიღრმავონ ენის ცოდნა.
ქართული ენის სახლებს კოორდინაციას ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლა უწევს. ეს სკოლა პრეზიდენტის ინიციატივით შეიქმნა და იგი  სახელმწიფო მმართველობისა და თვითმმართველობის ორგანოებში დასაქმებულ ეროვნული უმცირესობის წარმომადგენელ საჯარო მოხელეთათვის პროფესიულ-საგანმანათლებლო პროგრამების შედგენასა და განხორციელებას უზრუნველყოფს.
ქართული ენის სახლების მსმენელებს, სურვილის შემთხვევაში, ასევე შეუძლიათ ქართული ენის ინტენსიური სწავლების კურსი და სახელმწიფო მართვის პროგრამა ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლაშიც გაიარონ.

Georgian Language House opened in Gardabani
The Minister, Dimitri Shashkini, and Governor of Kvemo Kartli, David Kirkitadze, opened the Georgian Language House in Gardabani, at which ethnic minorities will pursue an education in the Georgian language. Any interested person, irrespective of their age, can learn the state language at the newly opened institution.
School principals, teachers, public officials, and university entrants will study the Georgian language with newly developed textbooks. According to the decision of the Minister, all teachers who teach the school subjects bilingually will receive 200 GEL in addition to their monthly salary.
Supporting integration of  national minorities through education is one of the priorities of Georgia's education policy. For this purpose, the Ministry is implementing different projects and programs; one of them is the program “Georgian Language for Future Success,” which envisages strengthening the learning of the Georgia language among the ethnic minority schoolchildren. Georgian Language Houses have also started functioning: 4 houses have been opened in Samtskhe- Javakheti and Kvemo Kartli regions; such educational centers will also start operating in all other regions populated by the national minorities.
Georgian language houses have been supplied with relevant inventories, programs have been tailored to the needs of the trainees, and the teachers have been adequately trained.
Z. Zhvania School of Public Administration coordinates the activities of Georgian Language Houses. The school delivers special educational language programs for the minorities that work as public servants in the regions of Samtskhe- Javakheti and Kvemo Kartli.
The attendees of the courses at Georgian Language houses will have the opportunity to take up public administration programs and Georgian language courses offered by the Z. Zhvania School.