მემორანდუმი გერმანიის უმსხვილეს სამეცნიერო ცენტრთან
საქართველოსა და გერმანიის კვლევით ინსტიტუტებსა და მეცნიერებს შორის თანამშრომლობის განვითარებისა და გაღრმავების მიზნით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და იულიხის სამეცნიერო ცენტრს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმს ხელი შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა და იულიხის სამეცნიერო ცენტრის დირექტორთა საბჭოს წარმომადგენელმა პროფესორმა სებასტიან შმიდტმა მოაწერეს.
დოკუმენტი ახალგაზრდა ქართველი მეცნიერების იულიხის სამეცნიერო ცენტრის ბაზაზე მუშაობას, იქ მიმდინარე კვლევით საქმიანობაში ჩართვას ითვალისწინებს. ახალგაზრდა მკვლევრები გერმანიის სამეცნიერო ორგანიზაციებში უკვე მომავალი წლიდან შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის შესაბამისი საგრანტო კონკურსის საფუძველზე გაემგზავრებიან. მემორანდუმის ფარგლებში, ასევე, იგეგმება სხვა ერთობლივი კვლევითი და საგანმანათლებლო პროგრამების მომზადება.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის სულხან სისაურის განცხადებით, დასავლეთის წამყვან სამეცნიერო ორგანიზაციებთან საქმიანი კონტაქტების ჩამოყალიბება საქართველოს სამეცნიერო პოტენციალის ამაღლებისა და განვითარებისათვის ერთერთ უმნიშვნელოვანეს ფაქტორს წარმოადგენს. მისი თქმით, იულიხის სამეცნიერო ცენტრთან დაწყებული თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს ქართველი მკვლევრების კვალიფიკაციის ამაღლებას და საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში ადაპტაციას.
იულიხის სამეცნიერო ცენტრი უმსხვილესი ევროპული სამეცნიერო ორგანიზაციაა, რომელიც სხვადასხვა პროფილის 40-ზე მეტ კვლევით ინსტიტუტს აერთიანებს.

A memorandum of understanding was concluded between Rustaveli National Science Foundation and Jülich Research Centre to support cooperation among both research institutions and their scientists. The document was signed by the General Director of the Shota Rustaveli Science Foundation, Mr. Sulkhan Sisauri, and representative of the director’s council of the German research center Julich, Prof. Sebastian Schmidt.
The mentioned agreement envisages the involvement of Georgian scientists in research activities carried out in the Julich Center. In this regard, Shota Rustaveli National Science Foundation will administer a contest that will enable the Georgian scientists and researchers to receive necessry research grants.
The memorandum also encompasses the implementation of joint educational and scientific programs.
Mr. Sulkhan Sisauri stated that cooperation with the leading European scientific institutions will increase the Georgian scientific potential, upgrade the qualification of Georgian researchers and boost the process of integration of Georgian scientists and researchers into the international scientific community.