პროფესიულ კოლეჯებს ოქროს მედლები გადაეცათ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ ოქროს მედლებით  ხუთი პროფესიული კოლეჯი დააჯილდოვა, ხოლო სიგელები და ფულადი პრემიები   პროფესიული სასწავლებლების იმ ოც პედაგოგს გადასცა, რომლებმაც ტრენინგები პედაგოგიურ უნარ-ჩვევებსა და ინკლუზიურ განათლებაში წარმატებით გაიარეს. სიგელებითა და ფასიანი  საჩუქრებით საქართველოს მასშტაბით სულ 103 წარმატებული პროფესიული კოლეჯის პედაგოგი დაჯილდოვდა.
მასწავლებლის სახლში ოქროს მედლები შემდეგ პროფესიულ კოლეჯებს გადაეცათ: ”იკაროსი”(თბილისი),  ”ფაზისი”(ფოთი),  ”იბერია”(ქუთაისი),  ”აისი”(კაჭრეთი) და ”ახალი ტალღა”(ქობულეთი).  პროფესიული სასწავლებლების გამოვლენა  რამდენიმე კრიტერიუმის საფუძველზე მოხდა: გათვალისწინებული იქნა დატრენინგებულ მასწავლებელთა რაოდენობა და მათი შედეგები, სწავლის ხარისხი, კოლეჯებში სტუდენტთა რაოდენობა და კურსდამთავრებულთა დასაქმების პროცენტული მაჩვენებელი. სამმა  პროფესიულმა კოლეჯმა (”აისი”, ”ახალი ტალღა და ”იბერია”) გაიარა ავტორიზაცია და მიენიჭათ საზოგადოებრივი კოლეჯის სტატუსი. მომავალი წლიდან ისინი  სტუდენტთა მიღებას ხუთივე საფეხურის პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე განახორციელებენ.
2010 წლიდან სამინისტრო პროფესიული კოლეჯების პედაგოგთა კვალიფიკაციის ასამაღლებლად მნიშვნელოვან ღონისძიებებს ატარებს, ჩამოყალიბდა სამუშაო თემატური ჯგუფი, რომლის ფარგლებშიც  პროფესიული სასწავლებლების პედაგოგთა პროფესიული სტანდარტი შემუშავდა,  დაიგეგმა ტრენინგ-სემინარები. პედაგოგიური უნარ-ჩვევების განვითარების მიზნით, პროფესიული უნარებისა და ინკლუზიური განათლების მიმართულებით ტრენინგები სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა  უკვე განახორციელა, 2012 წლისთვის კვლავ გაგრძელდება მასწავლებელთა ტრენინგები როგორც საგნობრივ ისე პედაგოგიურ უნარ-ჩვევებში.

Vocational Educational Colleges were awarded the Golden Medals
Deputy Minister Irine Kurdadze awarded five vocational colleges with golden medals and granted twenty teachers of vocational colleges with cash prizes and certificates; these teachers have passed trainings in teacher professional skills and inclusive education. In total, 103 successful teachers have been awarded.
The awarding ceremony took place in Tbilisi's Teacher’s House. The following colleges were granted medals: Ikarosi (Tbilisi); Fazisi  (Poti); Iberia (Kutasi); Aisi (Kachreti); and Akhali Talga  (Kobuleti). These institutions were selected on the basis of the following criteria: total number of trained teachers, quality of learning, and number of employed students. Out of these colleges, three of them (Aisi, Akhlai Talga and Iberia) went through the authorization process and acquired the status of community colleges.
Since 2010, the Ministry has been taking various measures to upgrade the qualification of teachers of vocational educational institutions; a working group has been established to develop teacher professional standards, and trainings and seminars have been organized for teachers. Additionally, the National Center for Teacher Professional Development will organize training for teachers in respective subjects and professional skills throughout 2012.