კოლეჯ ,,აისში” წინასაახალწლო გამოფენა-ბაზრობა გაიმართა
კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯში ,,აისი” სტუდენტთა მიერ პრაქტიკული მეცადინეობების დროს წარმოებული სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების, საკონსერვო  ნაწარმის, ღვინოების, ხისა და თექის ნაწარმის წინასაახალწლო გამოფენა-ბაზრობა გაიმართა, გამოვლინდა ბრენდები და დასაჩუქრდნენ წარმატებული სტუდენტები და მასწავლებლები. აქვე გახდა ცნობილი რომ პროფესიული კოლეჯის "აისი" და ქობულეთის პროფესიული კლეჯის "ახალი ტალღა" ტუროპრერატორების ინიციატივით დაარსედება ორი ტურისტული კომპანია, სადაც ამ ორი კოლეჯის კურსდამთავრებულები დასაქმდებიან და მოიზიდავენ არამხოლოდ ქართველ, არამედ უცხოელ ტურისტებსაც.
ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, საელჩოების, ადგილობრივი ხელისუფლების, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ტურიზმის დეპარტამენტის,  გაეროს განვითარების პროგრამის და ევროკავშირის წარმომადგენლები  დაესწრნენ.
წინასაახალწლო გამოფენა-გაყიდვის ორგანიზების მიზანი იყო მომავალ სტუდენტთა, დამსაქმებელთა, დონორთა მოზიდვა, ასევე ცნობადობის, იმიჯის, დაფარვის ზონისა და ფინანსური შემოსავლის გაზრდა. ღონისძიება საქველმოქმედოც იყო და მიღებული შემოსავლის 5%  მოხუცთა თავშესაფარს გადაერიცხა.
მინისტრის განცხადებით, ანალოგიური ღონისძიებები ხელს შეუწყობს დასაქმებაზე ორიენტირებული პროფესიული სწავლების განვითარებას, მოქალაქეთა  პროფორიენტაციასა და დამსაქმებელთა დაინტერესებას.

Kachreti vocational education college hosted a fair that featured Georgian food, wine and canned products prepared by the students of this institution during different workshops.
Successful students and teachers were awarded as a part of the event. It was also announced that, on the initiative of the vocational colleges “Aisi” and “Akhali Talgha”, two tourist companies will be established that will employ the graduates of these colleges.
The fair was attended by the Minister of Education and Science, Mr. Dimitri Shashkini, representatives of local government, Ministry of Agriculture, Department of Tourism, EU delegation to Georgia, and UNDP.
The aim of the event was to attract the employers, donors, and prospective students, as well as to increase the income of the college. Nevertheless, 5% of the total amount raised during the event was transferred to a shelter for elderly people.
“Such events will contribute to the development of employment oriented vocational education and further increase the interest of the citizens toward vocational education”, stated the Minister.