მარნეულში ქართული ენის სახლი გაიხსნა
მორიგი ქართული ენის სახლი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და ქვემო ქართლის გუბერნატორმა დავით კირკიტაძემ ამჯერად მარნეულში გახსნეს. თანამედროვე სტანდარტების ახალი შენობა, რომელიც აღჭურვილია ყველა საჭირო ინვენტარით, აუდიო-ვიდეო აპარატურითა და სასწავლო-ვიზუალური მასალით, სპეციალურად ქართული ენის სახლისთვის აშენდა.
ქართული ენის სახლში  ამ რაიონში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები ქართულ ენას გაძლიერებულად შეისწავლიან. სახელმწიფო ენის დაუფლება აქ ნებისმიერი ასაკის ადამიანს შეეძლება. მათთვის საგანგებოდ მომზადდა პროგრამები, შეირჩნენ და გადამზადდნენ პედაგოგები.
ახლადგახსნილ ქართული ენის სახლში სკოლის დირექტორებს, მასწავლებლებს, საჯარო მოხელეებს, აბიტურიენტებსა და სხვა დაინტერესებულ პირებს სპეციალურად შექმნილი სახელმძღვანელოებით ქართულ ენას  დაჩქარებული წესით შეასწავლიან. მინისტრის გადაწყვეტილებით, ყველა პედაგოგი, რომელიც არაქართულენოვან სკოლაში საგანს ბილინგვურად ანუ, მშობლიურ ენასთან ერთად ქართულადაც ასწავლის ხელფასზე დანამატის სახით 200 ლარს იღებს.
ქართული ენის სახლები ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ ყველა რეგიონში ეტაპობრივად გაიხსნება. სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში უკვე ფუნქციონირებს ხუთი ქართული ენის სახლი. მომავალი წლიდან ასეთი ცენტრები  ამ რეგიონების სხვა რაიონებშიც დაიწყებს ფუნქციონირებას, ქართული ენის სახლი კახეთშიც გაიხსნება.
ქართული ენის სახლებს კოორდინაციას ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლა უწევს. ეს სკოლა პრეზიდენტის ინიციატივით შეიქმნა და იგი  სახელმწიფო მმართველობისა და თვითმმართველობის ორგანოებში დასაქმებულ ეროვნული უმცირესობის წარმომადგენელ საჯარო მოხელეთათვის პროფესიულ-საგანმანათლებლო პროგრამების შედგენასა და განხორციელებას უზრუნველყოფს.
ქართული ენის სახლების მსმენელებს, სურვილის შემთხვევაში, ასევე შეუძლიათ ქართული ენის ინტენსიური სწავლების კურსი და სახელმწიფო მართვის პროგრამა ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლაშიც გაიარონ.

Georgian Language House was opened in Marneuli
The Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Governor of Kvemo Kartli, Davit Kirkitadze opened one more Georgian Language House in Marneuli. The modern building equipped with all necessary assets has been specifically built for Georgian Language House.
Ethnic minorities will have access to intensive studies of the Georgian language at Georgian Language House, where with no age limitations everybody will be able to study the state language; for the abovementioned purposes, study programs have been designed, teachers have been selected and retrained.
Lessons in Georgian language will be delivered to school principals, teachers, public officials, entrants and other interested individuals with the help of specifically designed textbooks oriented on rapid teaching techniques. Upon Minister’s decision, every teachers who will manage bilingual teaching (in both native and Georgian language) of the subject in non-Georgian schools, will receive supplemental salary in the amount of 200GEL.
Georgian Language Houses will be gradually opened in all ethnic minority regions. Five Georgian Language Houses are already functioning in the regions of Samtskhe-javakheti and Kvemo Kartli. From the following year, such centers will start functioning in other districts of these regions. Georgian Language House will be opened in Kakheti region as well.
Georgian Language Houses are being coordinated by Zurab Jvania School of Public Administration. The School was established upon President’s initiative and aims to design and implement professional-educational programs for public officials of ethnic minorities working in government sector.
Interested individuals attending Georgian Language House can take public administration and intensive Georgian languages courses at Zurab Jvania School of Public Administration.