პრეზიდენტმა საერთაშორისო ოლიმპიადის გამარჯვებული მოსწავლეები დაასაჩუქრა
ორი ოქროს და ერთი ბრინჯაოს მედალი - ასეთი ჯილდოებით დაბრუნდა საქართველოს მოსწავლეთა ეროვნული ნაკრები ბულგარეთიდან. ინფორმატიკაში მოპოვებული გამარჯვებისთვის საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა მე-11 კლასელ ჯიმშერ სხირტლაძეს, მე-10 კლასელ ნიკა ნადირაძეს და ნიკოლოზ სვანიძეს საჩუქრად IPAD-ები გადასცა. აღსანიშნავია, რომ სამივე მოსწავლე პრეზიდენტის ინიციატივით სტატუსაღდგენილი კომაროვის ფიზიკა-მათემატიკური სკოლის მოსწავლეები არიან.
2008 წლიდან ბულგარეთის ქალაქ შუმენში ინფორმატიკაში მოსწავლეთა ”შუმენის საერთაშორისო ოლიმპიადა” ტარდება. წელს პირველად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებითა და ფინანსური მხარდაჭერით ოლიმპიადაზე საქართველოს   სამწევრიანი  ოლიმპიური ნაკრები გაემგზავრა.
ოლიმპიადაში  ბულგარეთის, რუმინეთის, რუსეთის, ხორვატიის, მოლდავეთისა და საქართველოს გუნდები მონაწილეობდნენ. მიუხედავად იმისა, რომ ქართველები წელს პირველად გაემგზავნენ ამ ტურნირზე,  ბრწყინვალე  გამარჯვება  მოიპოვეს, მათ მსოფლიოში  უძლიერესი გუნდები დაამარცხეს.
ნიკა ნადირაძემ შუმენის საერთაშორისო ოლიმპიადაზე ოქროს მედალი აიღო. იგი  საქართველოს ეროვნული ნაკრების წევრია, 2011 წლის იანვარში  მან სომხეთში  გამართულ სახელმწიფოთა შორის ოლიმპიადაზე ოქროს მედალი აიღო. ნიკა ყოველწლიურად წარმატებით მონაწილეობს სამინისტროს მიერ ინიცირებულ სასკოლო ოლიმპიადებში.
შუმენში ოქროს მედალი აიღო საქართველოს ეროვნული ნაკრების წევრმა ნიკოლოზ სვანიძემაც. იგი სომხეთის ოლიმპიადაზე ვერცხლის მედლით დაჯილდოვდა, ხოლო 2010-2011 სასწავლო წელს ფიზიკის სასკოლო ოლიმპიადაში  მეორე ადგილი მოიპოვა.
ბრინჯაო აიღო 14  წლის  ჯიმშერ  სხირტლაძემ, რომელიც მრავალშვილიანი ოჯახიდან არის,  ოთხი წლის ასაკში შევიდა სკოლაში და ამჟამად, მე-11 კლასში სწავლობს. ჯიმშერმა  2010-2011 სასწავლო წელს სასკოლო ოლიმპიადაზე მათემატიკასა და ინფორმატიკაში მეორე ადგილი მოიპოვა. 2011 წლის იანვარში ყაზახეთში - ჟაუტიკოვის  სახელობის საერთაშორისო ოლიმპიადაზე ბრინჯაოს მედალი აიღო, წელს გაზაფხულზე როგორც ეროვნული ნაკრების ყველაზე პატარა წევრი იგი ტაილანდში გამართულ  საერთაშორისო ოლიმპიადაში მონაწილეობდა.
საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით, მოსწავლეთა წახალისების მიზნით სამინისტრო სხვადასხვა პროგრამებს ახორციელებს, მათ შორისაა ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადა, რომლის მონაწილეთა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება. შესაბამისად იზრდება წარმატებულ მოსწავლეთა რიცხვი და მიღწეული შედეგები. სამინისტრო ასევე წარმატებით ახორციელებს პროექტს, რომელიც მოსწავლეთა საერთაშორისო ოლიმპიადებზე წარგზავნას ითვალისწინებს და საიდანაც ჩვენი ნაკრებების წევრები მაღალი შედეგებით, შესაბამისი მედლებითა და სიგელებით ბრუნდებიან. წარმატებული მოსწავლეების წასახილებას სამინისტრო მომავალშიც გააგრძელებს.

The President of Georgia awarded winners
The national team of Georgia returned from Bulgaria with two gold and one bronze medal.  President of Georgia Mikheil Saskashvili awarded with IPADs 11th grader Jimsher Skhirtladze, 10th grader Nika Nadiradze and Nikoloz Svanadze for achieved success in Informatics. It should be noted, that all students study in the Komarov Physical Mathematical School.
Since 2008, “Shumens International Competition” is held in Shumen, Bulgaria. For the first time this year, Georgian Olympic team took part in this competition, with the organizing and financial support of the Ministry of Education and Science of Georgia.
In the competition involved teams from Bulgaria, Romania, Russia, Croatia, Moldova and Georgia. Despite the fact, that Georgians took part for the first time, they defeated the world’s strongest teams.
Nika Nadiradze won golden medal in Shumans International Olympiad. He is the member of the national team; In January 2011 he took gold medal at the Olympics which was held in Armenia. Nick participates every year in different kind of School Olympiads.
National team member Nikoloz Svanadze took also gold medal in Shumen. In Armenia he was awarded with silver medal and in 2010-2011 years he took second place in Physics school Olympiad.
Bronze medal took Jimsher Skhirtladze, which is from multifamily. He entered in the school when he was four years old and now Jimsher is 11th grader.
With Presidents initiative, for encouragement of schoolchildren Ministry implements different kind of programs. The National Educational Olympiad is one of them. The goal of National Educational Olympiad is to identify talented schoolchildren, support the school reforms, encourage teachers and schoolchildren throughout the learning process and identify members of National team for International Olympiads. Educational Olympiad initiated by the President turned out very important for schools of Georgia. This event has already become the stimulus for the schoolchildren as well as the teachers. The winners become the members of National team and arrive in Georgia with victory in international Olympiads.