განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 300-მდე დევნილ პედაგოგს დაასაქმებს
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის  დიმიტრი  შაშკინის ინიციტივით  300-მდე დევნილი პედაგოგი ერთი თვის განმავლობაში დასქმდება. ამ მიზნით, მინისტრი სამაჩაბლოდან და ახალგორიდან დევნილ 300-მდე პედაგოგს პირადად შეხვდა და  სხვადასხვა სკოლებში მათი დასაქმების დეტალები განიხილა.  მინისტრის თქმით,  პედაგოგთა დასაქმება განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და განათლების სისტემის ”დამსაქმებელთა გაერთიანების” ძალისხმევით საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით განხორციელდება.  ინიციატივამ პედაგოგების  დაინტერესება გამოიწვია, მათ დასაქმების პრობლემის მოგვარებისთვის მინისტრს მადლობა გადაუხედეს.
შეხვედრისას, ასევე განიხილეს პედაგოგებისთვის კიდევ ერთი მტკივნეული საკითხი, კერძოდ,
ომის დროს დაკარგული დიპლომების აღდგენა. მინისტრის გადაწყვეტილებით უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტაცია უკლებლივ ყველა დევნილს აღუდგებათ. ამისთვის მათ განცხადებით უნდა მიმართონ აკრედიტაციის ეროვნულ ცენტრს.
იმ  დევნილ პედაგოგებს კი, რომელებსაც სურვილი აქვთ გაიარონ სერტიფიცირება, სამინისტრო მათზე სწავლების დასაფინანსებელ ვაუჩერებს რიგგარეშე გასცემს.

The Ministry will employ up to 300 Internally displaced teachers
According to the initiative of Minister Shashiki, around 300 internally displaced teachers will be employed in a period of one month. Minister personally met the teachers from Samachablo and Akhalgori and discussed the details of their possible employment in different schools. The employment process will be carried out by the Union of Employers and the Ministry of Education and Science according to the  teachers  residence locations. This issue caused a great interest from the teachers side and they thanked the Minister for helping them to solve their problems.
Another painful issue was discussed at the meeting, namely  the restoration of lost diplomas during 2008 war. According to the Minister’s decision, all teachers  will receive restored diplomas by addressing to the National Center for Educational Accreditation with the relative request.
The teachers, who wish to pass the exams of certification, will be provided with the  vouchers  out of turn.