დიმიტრი შაშკინმა 2011 წლის შედეგები გაზეთ ,,პრაიმ-ტაიმის’’ ოფისში შეაჯამა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა 2011 წლის შედეგები მასმედიის წარმომადგენლებთან გაზეთ ,,პრაიმ-ტაიმის’’ ოფისში შეაჯამა. მინისტრის განცხადებით, 2011 წელს სამინისტრო პროექტებს 42 მიმართულებით ახორციელებდა, ყველა დაწყებული პროექტი მომავალშიც გაგრძელდება და  2012 წელს მათ ხუთი ახალი პროექტი დაემატება.
მინისტრის განმარტებით, სამინისტრომ 2011 წლის დასაწყისში მიცემული  დაპირება შეასრულა და ყველა  დაწყებული პროექტი წარმატებით განახორციელა. დიმიტრი შაშკინმა რამდენიმე მათგანზე გაამახვილა ყურადღება კერძოდ, 2012 წლის ზაფხულში სტუდენტური დასაქმების პროგრამა ამოქმედდება, რომელიც საზაფხულო არდადეგებზე 25 000 სტუდენტის საზაფხულო   სამუშაოებზე დასაქმებას გულისხმობს და მეორე მთავარი სიახლე - საქართველოს 15 ქალაქის  მოსახლეობა  სურვილის შემთხვევაში ინგლისურში, კომპიუტერსა და პროფესიულ ორიენტაციაში გადამზადდება.
გასულ წელს დაიწყო და ახალი წლიდან გაგრძელდება პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროგრამა ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის”, რომელიც ეთნიკური უმცირესობებისთვის ქართული ენის სწავლების გაძლიერებას ითვალისწინებს. პროგრამის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის არაქართულენოვან სკოლებში ქართულენოვანი პედაგოგების გაგზავნა. პროგრამაში უკვე ჩართულია 150 მონაწილე, სასწავლო წლის დასრულებამდე პროგრამაში ჩართულ მონაწილეთა რიცხვი 500-მდე გაიზრდება,  რამდენიმე რაიონში უკვე გაიხსნა და მომავალ წელს ყველა რაიონში გაიხსნება ქართული ენის სახლები.
წარმატებით ხორციელდება პროექტი ”ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად”, რომლის ფარგლებშიც ჩამოსული 1500 ინგლისურენოვანი მასწავლებელი ადგილობრივ პედაგოგებთან ერთად ინგლისურ ენას გაძლიერებულად ასწავლიან, მომავალ წელს დამატებით 1500 უცხოელი ჩამოვა, ასევე ადგილობრივი 300 ინგლისური ენის მცოდნე მოხალისე ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და სხვა მაღალმთიანი რეგიონის სკოლებში ინგლისური ენის მასწავლებლად იმუშავებს.
გასულ წელს ყველა პირველკლასელმა და მათმა პედაგოგებმა  სახელმწიფოსგან საჩუქრად საქართველოში წარმოებული კომპიუტერები მიიღეს, უფასო სახელმძღვანელოები გადაეცათ  სოციალურად დაუცველ მოსწავლეებს, ეს პროგრამა  2012 წელსაც გაგრძელდება. სკოლებში დაინერგა ელექტრონული სტრატეგია,  ეს პროცესი გაგრძელდება და კიდევ უფრო გაძლიერდება საინფორმაციო ტექნოლოგიების სწავლება, 2011 წელს ორი ,,მომავლის კლასი” გაიხსნა, მომავალ წელს საქართველოს მასშტაბით 100 ასეთი კლასი გაიხსნება. 2011 წელს დაიწყო და 2012-შიც გაგრძელდება სკოლების ,,ჭკვიანი დაფებით” (smart board) აღჭურვის პროცესი.
საგრძნობლად გაიზარდა და მომავალშიც  გაგრძელდება პედაგოგთა ხელფასების ზრდა. 2011 წელს, 2010 წელთან შედარებით გაიზარდა სერტიფიცირებულ მასწავლებელთა რაოდენობა, მათი რიცხვი მომავალ წელს კიდევ უფრო გაიზრდება, ვინაიდან მიმდინარეობს გამოცდებისთვის პედაგოგთა ინტენსიური გადამზადება.
მინისტრმა საატესტატო გამოცდების მნიშვნელობაზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ 2011 წელს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგებმა მოსწავლეთა მიერ სკოლაში მიღებული ცოდნის მაღალი დონე აჩვენა.
2011 წელს I-VI   კლასებისთვის ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა შეიქმნა და ამ კლასებისთვის გრიფირების ახალი წესის მიხედვით შედგენილი სახელმძღვანელოები გამოვიდა, მათი ფასი მაქსიმუმ 10 ლარია. მომავალი წლისთვის VII-XII კლასებში დაინერგება ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა  და შეიქმნება ახალი სახელმძღვანელოები.
დიმიტრი შაშკინი უსაფრთხო სკოლის კონცეფიასაც შეეხო და დადებითად შეაფასა მანდატურის სამსახურის საქმიანობა, რომელიც მომავალი წლისთვის კიდევ უფრო გაფართოვდება და სკოლის მანდატურის საერთაშორისო ასოციაციის წევრი გახდება,
მინისტრმა ჟურნალისტთა შეკითხვებსაც უპასუხა სასკოლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებასთან, სპეცსკოლებთან, მანდატურის სამსახურთან და მეცნიერების განვითარების ხელშეწყობათან დაკავშირებით.

Minister introduced the achievements in the education sphere to the journalists
The Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, held the briefing for the journalists at the press-club “Prime Time”. As Minister stated, in 2011 Ministry was implementing projects in 42 directions. In 2012 there will be 5 new projects added to this list.  During the briefing Minister highlighted some of the achievements of 2011. In summer 2012, Ministry will start the student employment program, which envisages employing 25,000 students for summer jobs; and the retraining the population of 15 cities (Rustavi, Kutaisi, Poti, Zestaponi, Gori, Khashuri, Zugdidi, Batumi, Tkibuli, Oni, Chiatuta, Akhalkalaki, Samtredia, Ozurgeti, Telavi) in English, computer and professional skills.
The program “Georgian Language for Future Success” that started in September 2011 by the initiative of the President will continue in 2012. The aim of the program is to improve the knowledge of Georgian language among the ethnic minorities living in Georgia. In the scope of the program 150 native speaker teachers are teaching Georgian language in the schools of Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli and Kakheti. By the end of the year the number of teachers will increase to 500.
Instruction in the English language will be further strengthened and 1,500 native English speakers will arrive to Georgia as a part of the educational program “Teach and learn with Georgia.” 300 local volunteer English language teachers will teach English to the schoolchildren of Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti and other mountainous regions of Georgia.
Last year all first graders and their teachers received net-books. This process will continue next year as well. Schoolchildren from all socially vulnerable families will be granted school textbooks at no cost. Implementation of the E-strategy will start next year and the instruction of IT technologies will be enhanced at schools; schools will be supplied with smart boards, 100 classes will be opened with modern innovative equipments (so called :Future Classes"). Schools will be provided with “Smart Boards”.
Teacher salaries will be increased. Number of certified teachers will increase. More teachers will be able to pass trainings and prepare for teacher certification exams.
A new national curriculum will be implemented for grades VII-XII starting in the next academic year, and new textbooks will be also developed; the price of these handbooks will be only 10 GEL. Also, a new student assessment system will be activated.
Minister also highlighted importance of the Safe School concept. In 2012 the Office of Resource Officers will widen the scope of their activities and will become the member of international association of resource officers.
During the Q&A session, Minister answered the journalists’ questions on improvement of school infrastructure; special schools; duties of resource officers and development of scientific fields.