პირველკლასელებმა ცოდნის მაღალი დონე აჩვენეს
პირველკლასელთა ცოდნის შემოწმების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ინგლისურსა და საინფორმაციო ტექნოლოგიებში ეროვნული შეფასება განახორციელა. პირველადი შედეგების თაობაზე მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ ბრიფინგი გამართა.
ეროვნულ შეფასებაში მონაწილეობას  საქართველოს 75 საჯარო სკოლა, 1800 პირველკლასელი, მათი მშობლები, 400 მასწავლებელი და 75 დირექტორი ღებულობდა. პირველკლასელთა 70%-მა მაქსიმალური ქულა 25-დან 30-მდე მიიღო.
სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ეროვნული შეფასება 2011 წლის დეკემბერში განახორციელა, შეფასების მიზანი იყო დაედგინა, რამდენად წარმატებულია რეფორმები, რომლებიც 2011-2012 სასწავლო წლიდან სკოლებში დაინერგა. კერძოდ, შეფასება ჩატარდა ორი მიმართულებით: ინგლისური ენის სწავლება პირველ კლასში და ბუკის დანერგვა სასწავლო პროცესში.
სკოლებში კომპიუტერისა და ინგლისური ენის სწავლება გასულ წელს პირველი კლასიდან ახალი გრიფირებული სახელმძღვანელოებით დაიწყო. სწავლების მიმდინარეობის შეფასება  მთელი ქვეყნის მასშტაბით ჩატარდა. სკოლები შემთხვევითობის პრინციპით შეირჩა. პირველკლასელებს ევალებოდათ  შესწავლილი მასალის შესაბამისად შედგენილი ტესტური დავალებების შესრულება და კითხვარის შევსება, რომელშიც ისინი ბუკისა და ინგლისური ენის შესწავლის მიმართ საკუთარ დამოკიდებულებას გამოხატავდნენ.
კვლევის პირველად შედეგებზე დაყრდნობით შეიძლება ითქვას, რომ სამინისტროს მიერ ინიცირებული ახალი პროექტი წარმატებულია.  ინგლისური ენის პირველივე კლასიდან ბუკების საშუალებით სწავლებამ მასწავლებლებისა და მშობლების მხრიდანაც ძალიან მაღალი შეფასება დაიმსახურა.  ზოგადად კომპიუტერებით სწავლებამ კი, განათლებით ბავშვების დაინტერესება და საგაკვეთილო პროცესში მათი აქტიური ჩართულობა გამოიწვია, სწავლის პროცესი მოსწავლეებისთვის კიდევ უფრო სახალისო და საინტერესო გახდა.

The first graders showed a high level of academic performance
The Ministry of Education and Science of Georgia undertook a national assessment of the first graders in English Language and IT technologies; the first Deputy Minister, Koka Sepherteladze held a briefing on the primary results of the assessment.
75 public schools, 1800 first graders and their parents, 400 teachers and 75 school principals participated in the national assessment. 70% of the first graders received the highest scores.
The National Assessment analyses how students achieve the learning outcomes set by National Curriculum. The survey was conducted by the National Center for Educational Quality Enhancement under the Ministry in December of 2011; the aim of the national assessment was to determine whether the reforms implemented during 2011-2012 years were successful. The assessment was conducted in two directions: instruction of English Language in the first grade and introduction of the netbooks (buki) in the learning process.
Last year, learning of the computer and English was supplemented with newly approved textbooks. The schools were chosen by random selection for the national assessment.
The first graders had to fill out the questionnaires; the questions included the learning materials covered during the respective classes.
The primary results of the national assessment confirm that, the projects initiated by the Ministry are quite successful; learning the English Language from the very first grade was highly approved both by the teachers and parents.  Introduction of the netbooks in the learning process also proved to be productive; it has increased the children’s motivation and made the process of learning more engaging.