შეხვედრა პროგრამის ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” მონაწილეებთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროგრამის ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” მონაწილეთა მეორე ნაკადს შეხვდა.
პროგრამა ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” 2011 წლის სექტემბრიდან ამოქმედდა. სახელმწიფო ენის სწავლებაზე ორიენტირებულ სხვა ღონისძიებებთან ერთად, პროგრამის ერთ-ერთ უმთავრეს კომპონენტს სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რაიონების არაქართულენოვან სკოლებში მოხალისე ქართული ენის პედაგოგების გაგზავნა წარმოადგენს.
შერჩეული 150 პედაგოგი სექტემბრიდან უკვე ასწავლის სკოლებში, მათ რიგებს ახალი 160 პედაგოგი შეემატება. მოხალისე პედაგოგების შერჩევა რამდენიმე ეტაპად მიმდინარეობდა, რეგისტრაცია 700-მდე კანდიდატმა გაიარა, ხოლო ტესტირებისა და გასაუბრების შედეგად  საუკეთესო 160 მონაწილე შეირჩა.
პროგრამის მონაწილეები, რეგიონებში გამგზავრებამდე სპეციალურ მომზადებას გაივლიან, სადაც სწავლების თანამედროვე მეთოდებს გაეცნობიან. ისინი სკოლებში ქართული ენის გაკვეთილებს ადგილობრივ მასწავლებლებთად ერთად ჩაატარებენ, ადგილობრივ ოჯახებში იცხოვრებენ და მათაც დაეხმარებიან ქართული ენის სწავლის პროცესში. მნიშვნელოვანია, რომ პროგრამაში მონაწილეობის შემდეგ, სახელმწიფო ბაკალავრის ხარისხის მქონე მოხალისე პედაგოგებს მაგისტრატურაში სწავლის ხარჯებს სრულად დაუფინანსებს. პედაგოგთა მეორე ნაკადი მუშაობას მეორე სემესტრის დასაწყისიდან შეუდგება.
მოხალისე ქართული ენის პედაგოგი უკვე ყველა არაქართულენოვან სკოლაში იქნება და ამავდროულად ორი ან მეტი პედაგოგი გაიგზავნება იმ სკოლებში, სადაც მოსწავლეთა რაოდენობა მაღალია.
პროგრამაში მონაწილეობა შეეძლოთ მინიმუმ ბაკალავრის ხარისხის მქონე საქართველოს მოქალაქეებს, ვისთვისაც ქართული მშობლიური ენაა.

The Minister, Dimitri Shashkini met the teachers that are involved in the program “Georgian Language for Future Success”.
In the scope of the program, 150 native speaker teachers are teaching Georgian language in the schools of Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli and Kakheti. Recently, 160 teachers have been recruited to the program. These teachers have gone through two rounds of the contest: a written test and an interview.
Before leaving for regions, the teachers passed the special trainings. While conducting Georgian language lessons, the program participants co-teach with local teachers of the Georgian language and assist the teachers of other subjects to deliver classes bilingually. The teachers participating in the program live in host families. Ministry of Education and Science of Georgia will fund M.A studies of B.A participants of the program based on their one year work experience at the schools of the mentioned regions.
The newly selected participants of the program will commence their activities from the second semester.
Volunteer native Georgian teachers will be working in all non-Georgian schools.
Georgian citizens, who are holding the BA degree, were eligible to participate in the “Georgian Language for Future Success” program.