სამინისტრო გრძელვადიან სტრატეგიულ გეგმაზე მუშაობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ხუთწლიან სამოქმედო გეგმაზე მუშაობა დაიწყო. განათლების  სფეროში გრძელვადიანი სტრატეგიის შემუშავების მიზნით, მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა დღეს კომისიის წევრებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა. შეხვედრაზე ზოგადი, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხზე იმსჯელეს:
•  საქართველოში საერთაშორისო IBI ბაკალავრიატის ამოქმედება;
•  როგორ ემზადებიან უმაღლესები ინგლისური ენის B1, B2 დონის გამოცდებისთვის (2015 წლიდან სტუდენტებს ბაკალავრის დიპლომის მისაღებად  ინგლისური ენის ცოდნის დადასტურება B1, B2 დონეზე მოუწევთ);
•  უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების კრედიტებით გაანგარიშების წესის დახვეწა;
•  უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებებში უცხოელი ლექტორების მოწვევა;
•  სასწავლო დაწესებულებათა აკრედიტაციის პროცესი;
•  წარმატებული სპორტმენებისთვის უმაღლესებში ჩარიცხვისას ქვოტების დადგენა;
•  უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებების ბაზაზე პროფესიული კოლეჯების დაარსების შესაძლებლობა;
•  საატესტატო და ერთიანი ეროვნული გამოცდების დახვეწა.
სამინისტროში სპეციალური კომისია გრძელვადიანი სტრატეგიული გეგმის შემუშავების მიზნით შეიქმნა, მის შემადგენლობაში არიან:  განათლებისა და მეცნიერების სამინიტროს წარმომადგენლები, საქართველოს წამყვანი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების რექტორები, საჯარო და კერძო სკოლების დირექტორები. კომისია იმ პრიორიტეტებს შეიმუშავებს, რომელთაც სამინისტრო მომავალი რამდენიმე წლის განმავლობაში  ეტაპობრივად განახორციელებს.

Ministry is developing long-term strategy
The Ministry of Education and Science of Georgia has started developing a long-term working plan for the next 5 years. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini held a working meeting with the members of the working plan committee, during which some important questions on higher and professional education were discussed:
• International Baccalaureate programs will start in Georgia;
• From 2015, students will have to obtain B1 and B2 levels in English language in order to receive diplomas;
• A new credit calculation system will be developed for higher educational programs;
• Higher education institutions will start actively recruiting foreign lecturers;
• Educational Institutions authorization process;
• Successful sportsmen will be enrolled to higher education institutions;
• Opportunity of establishing professional education colleges on the basis of higher education institutions;
• Improvements of the high school and unified national exams.
In order to develop such a long-term strategic plan, this special committee has been created s part of the Ministry. Representatives of the Ministry of Education and Science of Georgia, Rectors of Higher Education Institutions of Georgia, and Public School Principals comprise the members of the committee.