აჭარელ მოსწავლეთა ქორეოგრაფიული ანსამბლი ”ხორუმი” მალტაშია
საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივით, ბათუმის ხალხური ცეკვის მოსწავლეთა ქორეოგრაფიული ანსაბლი „ხორუმი“ რამდენიმე კვირის წინ მალტაში გაემგზავრა. მალტის უნივერსიტეტში ანსამბლის 70 წევრი, რომლებიც ბათუმის საჯარო სკოლების სხვადასხვა კლასების მოსწავლეები არიან, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროგრამის ფარგლებში, ერთი თვის განმავლობაში ინგლისურ ენას გაძლიერებულად სწავლობენ.
მოსწავლეები ინგლისურ ენას სპეციალურად მათთვის შედგენილი პროგრამით დაჩქარებული მეთოდით სწავლობენ. ასევე ეცნობიან ქვეყნის ღირშესანიშნაობებს და ტრადიციებს. უცხოელ თანატოლებთან ერთად მონაწილეობენ სპორტულ ღონისძიებებში. ანსაბლ „ხორუმის“ წევრების მალტაში ვიზიტის ორგანიზებაში სამინისტროს დახმარება მალტის საერთაშორისო კულტურის ასოციაციის წარმომადგენელმა კომპანიამ გაუწია.
საქართველოს პრეზიდენტი ცეკვის ანსაბლ ”ხორუმს”  2004 წლიდან  უწევს პატრონაჟს. 2004 წელს ანსაბლს არ ჰქონდა დარბაზი, ფორმები, დღეს  ანსაბლს საკუთრი სტუდია აქვს, ანსაბლის წევრების საცეკვაო კოსტიუმებზე აჭარის მთვრობა ზრუნავს, წელიწანდში სამჯერ  პატარა მოცეკვავეები საზღვარგარეთ მართავენ კონცერტებს.

The members of Georgian Dance Company “Khorumi” are in Malta
Upon the initiative of the President of Georgia, Mikheil Saakashvili, the Batumi Georgian Dance Company “Khorumi” departed for Malta last week. Seventy members of the Batumi Dance Company, who are the students of Batumi public schools, are taking an intensive English language course in the framework of an MES educational program.
Adjarian students have the opportunity to enhance their English language knowledge and become acquainted with the country's cultural and politcal significance and traditions. Together with their peers in Malta, they are also taking part in various sports events. The representative of the Malta International Association of Culture in Georgia provided assistance to the Ministry in organizing the visit of the dance company.
The Dance Company “Khorumi” has functioned under the patronage of the President of Georgia since 2004.  Currently, it has its own training studio. The Government of Adjara provides the costumes for the Dance Company. The company members are presented with opportunity to stage concerts abroad at least three times annually.