საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროგრამის ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” მონაწილეთა მეორე ნაკადი გადამზადებას გადის. ერთკვირიანი ტრენინგის შემდეგ 160 მოხალისე პედაგოგი სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რაიონებში გაემგზავრებიან და არაქართულენოვან სკოლებში ადგილობრივ პედაგოგებთან ერთად მოსწავლეებს ქართულ ენას გაძლიერებულად შეასწავლიან.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული ტრენინგები ქალაქ ქუთაისში ზურაბ ჟვანიას სახელობის ადმინისტრირების სკოლაში ტარდება. მოხალისე პედაგოგების გადამზადება შემდეგი მიმართულებით ხორციელდება: პროფესიული უნარები, ქართული ენის სწავლების მეთოდოლოგია, ბილინგვური სწავლება და კულტურული მრავალფეროვნება. ტრენინგებს კონკურსის წესით შერჩეული დარგის სპეციალისტები ატარებენ.
პროგრამა ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” 2011 წლის სექტემბრიდან ამოქმედდა. საქართველოს მასშტაბით არსებულ არაქართულენოვან სკოლებში უკვე მოღვაწეობს შერჩეული 150 პედაგოგი, სწორედ მათ რიგებს შეემატება ახალი 160 პედაგოგი. სპეციალურად ამ პროგრამისთვის დონეების მიხედვით შეიქმნა ქართული ენის ახალი სახელმძღვანელო. ამ ეტაპზე გამოცემულია სახელმძღვანელოს ოთხი დონე, წლის ბოლომდე სახელმძღვანელოს თორმეტივე დონე დაიბეჭდება.
მნიშვნელოვანია, რომ ბაკალავრის ხარისხის მქონე მოხალისე პედაგოგებს პროგრამაში მონაწილეობის შემდეგ, სახელმწიფო მაგისტრატურაში სწავლის ხარჯებს სრულად დაუფინანსებს. პროგრამაში მონაწილეობამინიმუმ ბაკალავრის ხარისხის მქონე საქართველოს მოქალაქეს შეუძლია.

Training of Volunteer Teachers
The participants of “Georgian Language for Future Success” are currently being trained. After passing a week-long training, 160 teachers will commence their activities in the non- Georgian schools of Samtskhe- Javakheti, Kvemo Kartli and Kakheti regions along with local teachers of the Georgian language.
Trainings are conducted at Z. Zhvania School of Public Administration in Kutaisi and are held in the following topics: professional skills, methodology of teaching the Georgian language, bilingual learning, and cultural diversity.
In the scope of the program, 150 native speaker teachers are teaching Georgian language in the schools of Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, and Kakheti. Recently, 160 teachers have been recruited to the program. New textbooks have been developed specially for this program for the varying levels of education.
The Ministry of Education and Science of Georgia will fund the M.A studies of B.A participants in the program based on their one year work experience at the schools of the afore-mentioned regions.
Georgian citizens, who are holding a BA degree, are eligible to participate in the “Georgian Language for Future Success” program.