მინისტრმა პროფესიული კოლეჯების დაფინანსების ახალი მოდელი წარადგინა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი პროფესიული კოლეჯის ”სპექტრი” ხელმძღვანელებს, პედაგოგებსა და სტუდენტებს შეხვდა და მათ პროფესიული კოლეჯების დაფინანსების ახალი მოდელი წარუდგინა.
2012 წლიდან იცვლება პროფესიული კოლეჯების დაფინანსების სისტემა - კოლეჯები ვაუჩერული დაფინანსების მოდელზე გადადიან, სახელმწიფო 1000 ლარიან ვაუჩერს იმ სტუდენტებს გადასცემს, რომლებიც სასწავლებლად აკრედიტებულ პროფესიულ კოლეჯებს აირჩევენ და სასურველ პროფესიას იქ დაეუფლებიან. ამ მიზნით სახელმწიფომ შვიდი მილიონი ლარი გამოყო.
დაფინანსების ახალი სისტემა პირველ რიგში პროფესიული სასწავლებლების განვითარებას ემსახურება. თანაბარ პირობებში მყოფი პროფესიული კოლეჯები სტუდენტების მოზიდვის მიზნით, თვითგანვითარებაზე ხდებიან ორიენტირებულები, დიდი ყურადღება დაეთმობა შრომის ბაზარზე მოთხოვნადი პროფესიების დანერგვას, სასწავლო პროგრამებს, ინფრასტრუქტურას, საწარმოო პრაქტიკების ორგანიზებას და დასაქმების პერსპექტივას.
პროფესიული სწავლების ხელშეწყობა და განვითარება სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია - თანამედროვედ აღიჭურვა და განახლდა პროფესიული კოლეჯების ინფრასტრუქტურა,   გადამზადდა პედაგოგები, ამოქმედდა ახალი სახელობო პროგრამები, შეიქმნა პროფესიული კოლეჯის მასწავლებლის სტანდარტი. დაფინანსების ახალ სისტემაზე გადასვლა კი, გაზრდის კოლეჯებს შორის ჯანსაღ კონკურენციას, ხელს შეუწყობს კერძო სექტორის მოზიდვასა და პროცესში ჩართვას.
პროფესიულ კოლეჯებში მიღებული განათლებით სტუდენტებს დასაქმების რეალური საშუალება ეძლევათ. სამინისტროს ინიციატივით, პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა დასახმარებლად ქვეყნის მასშტაბით  საინფორმაციო ცენტრები შეიქმნა, სადაც დაინტერესებული პირები ყველა საჭირო ინფორმაციას იღებენ.

The Minister introduced a new model of funding for vocational colleges
The Minister, Dimitri Shashkini, met the staff of the vocational college “Spektri,”  its students, and teachers, and introduced to them a new model of funding for vocational colleges.
Starting in 2012, vocational colleges will be funded based on per capita model. The state will grant those students who choose to study in accredited vocational colleges with a 1000 GEL voucher. The Georgian government has allocated 7 million GEL for this purpose.
State vouchers will be granted to socially vulnerable students, schoolchildren who completed the basic level of education in the current academic year, and the twelfth graders who wish to pursue a professional education after graduating from secondary school.
The new model of financing will promote the development of vocational programs oriented towards the labor market, enhance the learning programs, and increase employment as the colleges become oriented on self development.
Supporting the development of vocational education is one of the priorities of the Ministry; the infrastructure of the vocational educational institutions was upgraded, new learning programs were developed, and a new teacher standard for the vocational colleges was adopted.
By the initiative of the Ministry, informational centers will be established to inform the citizens on all options of receiving a vocational education.