აღნიშნული ინიციატივის განხორციელებას ევროკავშირის პროგრამა TEMPUS-ის მიერ დაფინანსებული თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის პროექტი “სამედიცინო განათლების მოდერნიზაცია ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლო ქვეყნებში” ითვალისწინებს. პროექტის პრეზენტაცია სამდღიანი საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში გაიმართა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი დაესწრო.
თსსუ-ნის პროექტმა 2011 წლის ევროკავშირის საუნივერსიტეტო თანამშრომლობის ყველაზე პრესტიჟული პროგრამა TEMPUS-ის მეოთხე საგრანტო კონკურსში (525 საგრანტო განაცხადიდან შერჩეულ იქნა მხოლოდ 62 პროექტი) გაიმარჯვა. სამწლიანი პროექტის მიზანია ევროპული სტანდარტების შესაბამისი დიპლომამდელი სამედიცინო განათლების ახალი მოდელის შემუშავება და დანერგვა ევროკავშირის სამეზობლო ქვეყნებში (საქართველო, უკრაინა, აზერბაიჯანი). ახალი მოდელის პილოტირება საქართველოში დაიწყება და შემდეგ უკრაინისა და აზერბაიჯანის უმაღლეს სასწავლებლებში გავრცელდება.
პროექტს კოორდინაციას ლიდსის უნივერსიტეტი (ბრიტანეთი) უწევს და მასში 7 ქვეყნის 10 წამყვანი უნივერსიტეტია ჩართული. პროექტში ასევე მონაწილეობს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი, აზერბაიჯანის განათლების სამინისტრო და უკრაინის ჯანდაცვის სამინისტროსთან არსებული ექიმთა ლიცენზირების ცენტრი. პროექტს კონსულტაციას საერთაშორისო საკონსულტაციო საბჭო გაუწევს, რომელიც მსოფლიოში აღიარებული, წამყვანი ექსპერტებითაა წარმოდგენილი.
პროექტის განხორციელება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ევროპის საგანმანათლებლო და კვლევით სივრცეში ქართული უნივერსიტეტის ინტეგრაციას და მისი კურსდამთავრებულების მაღალი კონკურენტუნარიანობის უზრუნველყოფას.

International Project in the Georgian Medical University
This initiative was implemented in the scope of the project “Modernization of Medical Education in the Eastern European Neighborhood Countries,” which is financed by the European Union Program "TEMPUS.” The presentation of the project was held as a part of three-day international conference and was attended by the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shahkini.
The main purpose of the project is to develop a new model of Medical Education, in accordance with up-to-date standards, and to implement it in Eastern European Neighborhood Countries (Georgia, Ukraine, and Azerbaijan). The project will start in Georgia and then will be spread to the Universities of Ukraine and Azerbaijan.
The project will be coordinated by the Britain Lidsey University, which unities 10 of the best universities from 10 countries. The National Center for Education Quality Enhancement under the Ministry of Education and Science of Georgia, as well as Ministry of Education of Azerbaijan and Ukrainian Medical License Center will be involved in the project. An International Consultative Council formed with famous experts from around the world will act as consultants on this project..
The project's implementation will support the integration of Georgian Universities into the European Educational System and will ensure the high competitiveness of its graduates.
Representatives from Georgian Parliament, City Hall, various ministries, and foreign universities participated in the conference.