საქართველო იუნესკოში განათლების საბჭოს ვიცე პრეზიდენტ ქვეყანად მეორედ აირჩიეს
საქართველო იუნესკოს განათლების საერთაშორისო ბიუროს  მმართველი საბჭოს ვიცე პრეზიდენტ ქვეყნად მეორე ვადით აირჩიეს. ეს არის საქართველოს განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებისა და მიღწევების პირდაპირი აღიარება ისეთი ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ, როგორიც იუნესკოა. ამასვე ადასტურებს სოციოლოგიური კვლევის საერთაშორისო ორგანიზაცია ”გელაპის” მიერ ჩატარებული ბოლო კვლევები, რომელმაც  აჩვენა, რომ საქართველოს მოსახლეობის 67% მხარს უჭერს და ენდობა განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმას.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა  ბრიფინგი გამართა. ღონისძიებას საქართველოში იუნესკოს საქმეთა ეროვნული კომისიის გენერალური მდივანი ქეთევან კანდელაკი დაესწრო.
იუნესკოს განათლების საერთაშორისო ბიუროს აქტივობებში მნიშვნელოვანი როლის შესრულების, კონსტრუქციული, წარმატებული მოღვაწეობისა და საკუთარ ქვეყანაში განხორციელებული რეფორმების გამო, იუნეკოს განათლების  საბჭომ ახალი ვადით (2012-2013), ხმათა უმრავლესობით, საქართველო კვლავ ვიცე პრეზიდენტ, ხოლო ნორვეგია პრეზიდენტ ქვეყანად აირჩია.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო განვლილი და მიმდინარე წლების ანალოგიურად,  კვლავ გააგრძელებს აქტიურად მონაწილეობას იუნესკოს განათლების ბიუროს ეგიდით გამართულ სამუშაო შეხვედრებსა და სემინარებში. სამინისტრო მზად არის თავისი წვლილი შეიტანოს საბჭოს სტრატეგიის განხორციელებაში, რომელიც გლობალურ შედეგებზეა ორიენტირებული და მსოფლიოს მასშტაბით  განათლების ხელმისაწვდომობის და ხარისხის გაზრდას ითვალისწინებს.

Georgia as the Vice-President of the International Bureau of Education of UNESCO
Georgia was elected as the Vice-president of the International Bureau of Education of UNESCO for the second time. UNESCO’s choice is in direct recognition of the achievements of the current educational reforms implemented by the Ministry of Education and Science of Georgia. As the recent research conducted by the International Organization of Sociological Research, GELAP, shows, 67% of the Georgian population supports and trusts current reforms of the educational system.
The Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, and the Secretary-General of the National Commission of UNESCO, Ketevan Kandelaki, held a briefing for the press on this issue.
Considering the importance of the role of Georgia in the implementation of the activities of the International Bureau of Education of UNESCO, Georgia has been re-elected as the vice-president for the new term (2012-2013) by the majority of votes. Norway has been also elected as the president country of IBE for the second time.
The Ministry of Education and Science of Georgia will continue active participation in the meetings and seminars of International Bureau of Education. The Ministry stands ready to contribute to the implementation of the IBE strategy that is focused on increasing of the quality and accessibility of education worldwide.