საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურებმა გადამზადების კურსები შსს აკადემიაში გაიარეს. გადამზადება შემდეგ კურსებზე მიმდინარეობდა:
ეს კურსები მანდატურებს დაეხმარებათ მათი საქმიანობა უფრო ეფექტური გახადონ, სწორი კვალიფიკაცია მისცენ საქმიანობისას გამოვლენილ სამართალდარღვევებს და შესაბამისი რეაგირება მოახდინონ მათზე.
ჩატარებული კვლევებისა და სტატისტკური მონაცემების მიხედვით (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და სტატისტიკურ-ანალიტიკური დეპარტამენტი), მანდატურის ინსტიტუტის დანერგვის შემდეგ სკოლებში გაუმჯობესდა სასწავლო გარემო და შემცირდა ძალადობის ფაქტები, კერძოდ:
2010 წელს საჯარო სკოლებში სკოლის მანდატურის ინსტიტუტის იმპლემენტაცია წარმატებით განხორციელდა. სკოლის მანდატურები აქტიურად ჩაერთვნენ სასკოლო ცხოვრებაში, დაუმეგობრდნენ მოსწავლეებს, ისინი მასწავლებლებსა და სკოლის ადმინისტრაციას წამოჭრილი პრობლემების მოგვარებაშიც ეხმარებიან.

•    Reaction to the Violation of Law
These courses will enhance the professional development of the resource officers and assist them in effectively conducting their day-to day activities.
Based on research conducted by the Statistics and Analytical Department of the Ministry, the introduction of resource officers into schools has led to a safer learning environment and a decrease in violence:
•    student tardiness in classes decreased 95%;
•    student absenteeism decreased 80%;
•    school violence reduced by 97%,
•    vandalism incidents reduced by 97%,
•    Tobacco use – 73% and so on.
2010 saw the successful introduction of school resource officers into schools across the country. The officers quickly becamse actively involved in school life, cordially introduced themselves to schoolchildren and teachers, and provided assistance to the school administration in solving day to day issues.