სტუდენტთა დასაქმების პროგრამაში სახელმწიფო უწყებები ერთვებიან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტში ,,სტუდენტთა დასაქმების პროგრამა საზაფხულო არდადეგებზე (Summer Job)” სახელმწიფო უწყებები ერთვებიან. დღეს, დიმიტრი შაშკინმა  პროგრამა დედაქალაქის მერს გიგი უგულავას, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს დავით ტყეშელაშვილს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს ვერა ქობალიას, რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრს რამაზ ნიკოლეიშვილს, სოფლის მეურნეობის მინისტრს ზაზა გოროზიას, კულტურის მინისტრს ნიკა რურუას, ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილეს ირაკლი ნადარეიშვილს, იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს გიორგი ვაშაძეს და  მაჟორიტარ დეპუტატს გიორგი მელაძეს გააცნო.
შეხვედარს ასევე ესწრებოდნენ, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი ალექსანდრე კვიტაშვილი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი არჩილ ფრანგიშვილი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი გიგი თევზაძე, თავისუფალი უნივერსიტეტის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე კახა ბენდუქიძე, სამედიცინო უნივერსიტეტის რექტორი ზურაბ ვადაჭკორია და აგრარული უნივერსიტეტის რექტორი ლაშა გოცირიძე.
დიმიტრი შაშკინმა შეხვედრის მონაწილეებს დეტალურად გააცნო პროექტის  მიზანი და მათი მხარდაჭერის იმედი გამოთქვა. სახელმწიფო უწყებათა წარმომადგენლებმა მზადყოფნა გამოთქვეს ჩაერთონ აღნიშნულ პროექტში და ვაკანტური ადგილების/პირობების შესახებ ინფორმაცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიაწოდონ.
სტუდენტთა დასაქმების პროექტის ფარგლებში, 20 ივლისიდან 20 აგვისტოს ჩათვლით, ყველა ავტორიზებული უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებათა ბაკალავრიატის ოცდახუთი ათასი სტუდენტი დასაქმდება. სტუდენტები ერთი თვის განმავლობაში  ანაზღაურებას 500 ლარის ოდენობით მიიღებენ. ახალგაზრდები  სხვადასხვა ქვედა რგოლის   სამუშაო ადგილებზე დასაქმდებიან სახელმწიფო დაწესებულებებში, კერძო სექტორებში, იურიდიულ კომპანიებში, მუზეუმებში, საავადმყოფოებში, თვითმმართველობის ორგანოებში და ა.შ.  სულ შემოთავაზებული იქნება 70 სხვადასხვა სფერო, შესაბამისი ვაკანტური სამუშაო ადგილებით. პროგრამაში ჩართვის მსურველთა რეგისტრაცია იწარმოებს ელექტრონულ მისამართზე: www.summerjob.ge.

Today, Minister, Dimitri Shashkini, introduced a new program to Tbilisi Mayor, Gigi Ugulava, the Head of the Administration of the President, David Tkeshelashvili, the Minister of Economy and Sustainable Development, Vera Kobalia, the Minister of Regional Development and Infrastructure, Ramaz Nikoleishvili, the Minister of Agriculture, Zaza Gorozia, the Minister of Culture, Nika Rurua, the Deputy Minister of Health, Labor and Social Protection, Irakli Nadareishvili, the Deputy Minister of Justice, Giorgi Vashadze, and a member of parliament, Giorgi Meladze.
The working meeting was also attended by the rector of Tbilisi State University, Alexandre Kvitashvili, the rector of Georgian Technical Univeristy, Archil Prangishvili, the rector of Ilia State Uiversity, Gigi Tevzadze, Chairman of Supervisory Board of Free University, Kakha Bendukidze, the rector of State Medical University, Zurab Vadachkoria and the rector of Agrarian University, Lasha Gotsiridze.
The Ministers and other members of the cabinet expressed their readiness to participate in the project and provide MES information about job announcements as well as the terms and conditions associated with them.
As part of the students’ employment project during the summer holidays, 25,000 Bachelor candidates, including levels II-IV, will be involved in the project throughout Georgia. Students will receive monthly allowance in the range of 500 GEL. Young people will fill in various low grade working positions at State Institutions, in the Private Sector, Legal Companies, Museums, Hospitals, governmental bodies, etc…