ოკუპაციის კვირეულის ფარგლებში მოსწავლეთა დაჯილდოება და წიგნის პრეზენტაცია გაიმართა
საბჭოთა ოკუპაციის მუზეუმში პროექტების კონკურსში ”საქართველოს ოკუპაციის ეპიზოდები 1921 წლიდან დღემდე” გამარჯვებული სკოლებისა და მათი მოსწავლეების დაჯილდოება და მე-12 კლასის მოსწავლის, ავთანდილ სოფრომაძის, ისტორიული ნაშრომის ”სისხლიანი აგვისტო” პრეზენტაცია გაიმართა. ამით დასრულდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ”ოკუპაციის კვირეულის” ფარგლებში განხორციელებული ღონისძიებები, რომელთაც სამინისტრო ყოველწლიურად, თებერვლის მეორე ნახევარში 1921, 2008 წ/წ-ში რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციის თემას უძღვნის.
კონკურსში ”საქართველოს ოკუპაციის ეპიზოდები 1921 წლიდან დღემდე”  მონაწილე სკოლებს საპრეზენტაციო ფორმატში უნდა წარმოედგინათ სამი-ხუთი მოსწავლისგან შემდგარი ჯგუფის მიერ მომზადებული ერთი პროექტი. ოკუპაციის  ამსახველი მასალები შეეხებოდა როგორც საყოველთაოდ ცნობილ და ისტორიოგრაფიაში ფართოდ გაშუქებულ მოვლენებს, ასევე ნაკლებად ცნობილ ფაქტებსაც.
პირველ ეტაპზე, სამინისტროში შექმნილმა კომისიამ გამოავლინა 15 საუკეთესო პროექტი, რომელთა ავტორებმაც კომისიის წინაშე საკუთარი ნაშრომის პრეზენტაცია წარმოადგინეს. შედეგად, კომისიამ  სამი გამარჯვებული სკოლის გუნდი გამოავლინა: თბილისის 81-ე საჯარო (I ადგილი), მარნეულის მე-6 საჯარო (II ადგილი), და ჩხოროწყუს 1-ლი საჯარო (III ადგილი) სკოლები.
გამარჯვებული სკოლები დაჯილდოვდნენ დიპლომებითა და ფულადი პრიზებით: I ადგილზე გასული სკოლა -2500 ლარით, II ადგილი - 1500 ლარით და III ადგილი - 1000 ლარით. ანალოგიური თანხებით და დიპლომებით  დაჯილდოვდნენ ამ სკოლების გუნდებიც. რაც შეეხება პირველ ეტაპზე გასულ 13 სკოლის გუნდს, მათ სიგელები გადაეცათ.
”ოკუპაციის კვირეულის” ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებით დაიბეჭდა ქ.თბილისის 48-ე საჯარო სკოლის მე-12 კლასის მოსწავლის, ავთანდილ სოფრომაძის ნაშრომი ”სისხლიანი აგვისტო”.  ნაშრომი ისტორიული ხასიათისაა და მასში მოვლენების განვითარება მე-16 საუკუნიდან ანუ, რუსეთ-საქართველოს  პირველი ურთიერთობების დასაწყისიდან იწყება.  ავტორი დეტალურად აღწერს ყველა იმ უარყოფით ფაქტორს, რაც საქართველოს რუსეთის იმპერიასთან ურთიერთობამ მოუტანა. ავთანდილი ორი წლის მანძილზე აგროვებდა ინფორმაციას რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებზე და ამ ისტორიულ ფაქტებზე დაყრდნობით შეიქმნა ნაშრომი. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, წიგნი 300 ეგზემპლარად დაიბეჭდა  და  თბილისის სკოლების ბიბლიოთეკებში დარიგდება.

Book Presentation and Award Ceremony took place as a part of “Week of Occupation”
An awards ceremony for the winning schools and a presentation of the book “Bloody August” was held on the 25th of February in the Soviet Occupation Museum. The author of the book is a twelfth grader- Avtandil Sopromadze.
Every year, in the second half of February, the Ministry of Education and Science of Georgia organizes different events dedicated to the remembrance of and education about the Russian occupation of Georgia. The aim of these activities is to fully inform students about Russian aggression in 1921 and 2008. The mentioned contest was a concluding event of the “Week of Occupation” .
The Jury has revealed 15 best projects. The authors of these projects then presented their projects directly to the jury. After all presentations have been completed, the three best were announced: Tbilisi public school №81, (first place); Marneuli public school №6, ( second place); Chkhorotsku public school №1 ( third place).
Schools with the best projects were awarded diplomas and prizes on February 25th at the Soviet Occupation Museum. (First place winner was awarded 2500 GEL, second and third place contestants – 1000 GEL). The team members of those schools were also presented with cash prizes.
A twelfth grader- Avtandil Sopromadze who is a student of Tbilisi Public school №48 wrote a book“Bloody August”, which was printed and published with the help of the Ministry. The book chronicles the Russian – Georgian relations from the 16th century and is compiled on the basis of the historical documents and facts. The publication will be available at the libraries of the schools.